„Росатом“ обмисля издаване на облигации на външния пазар

Държавната корпорация „Росатом“ проучва възможността да навлезе на външните дългови пазари чрез пласиране на собствени облигации. Експертите твърдят, че Китай е една от най-вероятните дестинации за пласиране. Това каза представител на компанията пред вестник „Ведомости“.
През април 2025 г. дъщерната компания на „Росатом“ – „Атоменергопром“ получи най-високия кредитен рейтинг ААА по национална скала от китайската агенция Dagong Global Credit Rating. Това показва висока кредитоспособност и доверие от страна на чуждестранните инвеститори.
От „Росатом“ отбелязват, че интересът към външните пазари се дължи не само на стратегически цели, но и на мерките на руските власти за ограничаване на банковото кредитиране на големи корпорации.
„Росатом“ получи правото самостоятелно да издава облигации през лятото на 2024 г., след като президентът на Русия Владимир Путин подписа съответния федерален закон.
Експертите смятат, че „Росатом“ няма спешна нужда от привличане на средства и че навлизането на външни пазари е стратегическа стъпка, която укрепва репутацията на корпорацията и разширява нейните финансови възможности. Получаването на китайски рейтинг и евентуалното пласиране на облигации в юани е особено важно за компаниите, извършващи експортни операции с Китай.
Рейтингът Dragons дава на „Атоменергопром“ достъп до китайския дългов пазар. Той привлича руски емитенти с ниски лихви: китайските държавни облигации се търгуват при доходност от 3-4%, а компаниите с най-висок рейтинг могат да привлекат финансиране при по-малко от 5% годишно.
За сравнение, в Русия облигациите в юани за висококачествени компании се пласират на 6-7%. Деноминирани в юани облигации на компании като „Газпром“, „Роснефт“, ГТЛК и „Русал“ вече циркулират на Московската борса. От руските компании само „Русал“ е пласирал облигации директно на китайския пазар; „Северстал“ също обмисля подобна стъпка.
По-рано компанията е обмисляла възможността за емитиране на еврооблигации за финансиране на чуждестранни проекти, като например изграждането на атомната електроцентрала „Аккую“ в Турция, а през 2013 г. чрез канадската структура Uranium One пласира еврооблигации на стойност 300 милиона долара.
В момента облигационните заеми в групата се издават от „Атоменергопром“: пет емисии на стойност 99 милиарда рубли се въртят на Московската борса с проценти от 7,5-23,2% годишно, а през 2024 г. компанията пласира цифрови финансови активи на стойност 10 милиарда рубли при 17,35% годишно.
Основната област на международния бизнес на „Росатом“ е изграждането на атомни електроцентрали по руски проекти в чужбина, включително в Китай, Индия, Иран и Беларус. 10-годишният портфейл от задгранични поръчки се оценява на 127,1 милиарда долара, като приходите за 2023 г. нарастват до 16,2 милиарда долара (+37,76% в сравнение с 2022 г.). „Атоменергопром“ получи 2,5 трилиона рубли приходи през 2024 г. (+17,5% на годишна база), нетната печалба възлиза на 351,4 милиарда рубли (+40%).