81-годишният Ленин Станоев е човекът, развял червеното знаме от Паметника на Съветската армия

Ленин Станоев е името на човека, който на 6 май развя червено знаме със сърп и чук от върха на скелето, ограждащо разрушения Паметник на Съветската армия (ПСА). Това става ясно от публикация в социалната мрежа на “Движение 23 септември”. 81-годишният инженер, педагог и майстор планира и акции на предстоящия Ден на победата 9 май.
Вчера (6 май-бел. ред.) активистът на неправителствената организация, чиито членове определят себе си като поддръжници на “революционния марксизъм”, борещи се срещу “частнособственическите отношения” и капитализма, се изкачи по скелето на Паметника на съветската армия в София и развя червено знаме със сърп и чук.
Самият той публикува снимка от акцията с текст: “В деня на храбростта 6.05.2025 г. на върха на демонтирания Паметник на Съветската армия в София със знамето копие на издигнатото на Райхстага в Берлин на 30 Април 1945 г. от Червеноармейците Грузинци: Михаил Егоров, Мелитон Кантария и Украинците Алексей Сидоров и Алексей Чередниченко!”.
“Знамето на победата за мен е нещо много важно”, каза мъжът, който на 15 май е на дело за друга своя акция, за която е бил задържан. “Аз понеже съм професионален педагог, въпреки че съм инженер, за мен е важно децата да се възпитават правилно, с истински факти от историята. Мен ми е болно, че деца крещят обидни думи – те не са виновни, виновни сме ние”, казва Ленин.
Ленин има и планове и програма и за предстоящия за 9 май:
В 9:00 ч. той ще поведе шествието “Безсмъртен полк” от Паметника на Незнайния войн. В 9:30 ч. ще поднесе венци и цветя пред Паметника на Съветската армия. Час по-късно следва митинг-концерт, слова и поднасяне на венци и цветя пред Паметника – Костница в кв. Лозенец, пише той в своя профил.
След това предлага на сподвижниците си да отидат в Лозен с коли и да почетат с едноминутно мълчание и със свирене на клаксони до нарязаните фигури от ПСА, “които сега са в калта”, пише Ленин.
Той планира и “тържествено чупене на плочата, която изградихме с доброволен труд и дарения”, като поканят трошача й, на когото вече 27 месеца не било повдигнато обвинение, както и Александър Йорданов, Иво Инджев, Веселин Калановски, Карлос Контрера, проф. Келбечева “и други предложени от читателите добре организирани неофашисти”. Сред поканените той включва и “мъдро управляващите Вяра Тодева, Трайчо Трайков, Йорданка Фандъкова, Васил Терзиев и агентът на българския народ Румен Радев”.
Името на Ленин Станоев не за път попада в новинарските хроники. През февруари 2023 г. 61-годишен русофоб разби плочата на Паметника на Съветската армия, на която пише “На съветската армия освободителка от признателния български народ” и беше задържан за случая. По-късно Станоев взе парче от нея за спомен.
Именно Ленин Велинов Станоев, който е и майстор по професия, е изработил нова плоча за замяна на счупената.
В профила си във Фейсбук Станоев се е представил като изпълнителен директор във “Фондация Ремонт и Поддържане на Паметниците на Културата”. Завършил е ДВГ във ВМЕИ-София, гласи още визитката му.
Той е и човекът, който лично и доброволно почистваше Паметника на съветската армия в Княжеската градина след всяко негово преобразяване от графити майстори. “Това е чувство за уважение, чувство на отговорност към загиналите жертви. Аз съм категорично за това паметникът да бъде отремонтиран и да не бъде демонтиран, да не бъде преместван, а да си остане, защото това е част от нашата история. Той показва част от истината. Това е неоценимо изкуство”, каза той през 2021 г. и заяви, че е готов да даде пенсията си за ремонта на паметника.
“Чувствам се много зле. Аз неслучайно се казвам Ленин! Преди 9 септември брат ми като малолетен е бил осъден на смърт чрез разстрел и е бил във Варненския затвор. Когато червената армия наближава Варненския залив, надзирателите са се разбягали и са разбили затвора и брат ми е имал късмет и остава жив. Така че не мога да си сменям името току-така”, сподели още той.
Друг любопитен факт е, че Ленин Станоев е роден през знаковата 1944 година.