Радев на 9 май: Европа няма визия за края на войната и инвестира в обречена кауза

Днес отдаваме почит към саможертвата на милиони хора, които сложиха край на нацизма и с цената на живота си направиха възможно обединението на Европа, каза държавният глава в Деня на победата и Деня на Европа
Пред Паметника на Незнайния войн бяха поднесени цветя от президента Румен Радев, вицепрезидента Илияна Йотова, председателя на Народното събрание Наталия Киселова и патриарх Даниил, за да отдадат почит пред паметта на загиналите войници във Втората световна война.
Днес се навършват 80 години от Победата на нацистка Германия. На 9 май честваме и Деня на Европа.
Пред журналисти президентът Румен Радев каза:
Днес отдаваме почит към саможертвата на милиони хора, които сложиха край на нацизма и с цената на живота си направиха възможно обединението на Европа. Сред тях са и хиляди българи, загинали във Втората световна война. Отдаваме почит и на малкото останали живи български ветерани, носители на паметта за тази най-кръвопролитна война в историята на човечеството.
На 9 май Европа трябва да си спомни, че обединението и просперитета станаха възможни благодарение на общите усилия за изкореняване на съперничествата, омразата и споровете, които именно доведоха до Втората световна война.
Трагедията на нашето съвремие е, че 80 години след края на тази война международни спорове в Европа отново се решават със силата на оръжието. Още по-тревожното е, че Европа няма своя визия за края на войната в Украйна и установяване на мира, а продължава да инвестира в обречена кауза с утопичната надежда, че с наливане на повече оръжия Украйна ще бъде изведена до преговори от позиция на силата, докато всеки ден се случва точно обратното – още повече жертви, разрушения и загубени територии.
Това поражда много въпроси – отдалечаваме ли се от началния, светлия проект на Обединена Европа, който се основава на мира? Възможен ли е Европейски съюз за войната и страхува ли се Европа от връщането на мира, защото връщането на мира означава и връщане на общественото внимание към кризите, които тлеят вътре в нашите държави и в нашите общества.