Йотова: Левски не може да обслужва политическа конюнктура
„186 години след рождението на Апостола на свободата наш дълг е да предпазим образа му. Той не може да се преотдава, не може да обслужва политическа конюнктура, да се използва за политическо разделение.“ Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на откриването на бюст-паметник на Васил Левски в Созопол.
„В една малка книжка, в своя бележник Апостола ни остави не само историята на своето време, завеща ни България, за която се бореше. Трябва да умеем да четем заветите му днес, когато отново търсим смисъла на думи като единение, морал и безсребърничество, когато търсим онова, благодарение на което оцеляваме векове наред. Трябва да се опитаме заедно да спрем гравитацията на противоборството, да се противопоставим на конформизма и инерцията, на речта на омразата. Да бъдем решителни срещу опитите за отрицание само защото принадлежим към различни етноси“, подчерта вицепрезидентът и припомни думите на Левски, че българи, турци, евреи и пр. ще бъдат равнопоставени във всяко отношение.
„Ние сме голям народ, защото сме различни, но сме обединени от една любов – към отечеството. Трябва да имаме самочувствието на българи, на стар народ с дълга и славна история. Народ, на когото принадлежи личност като Апостола, не може да бъде народ от периферията, без самочувствие – това беше идеята на Левски за народ и държава, още преди да я има свободна българска държава“, посочи Илияна Йотова.
„Хиляди страници са изписани за Апостола на свободата, много образи са създадени в българската литература. Но колкото и страници да се изпишат, никога няма да бъдат достатъчни, защото Левски живее във всеки един българин и когато се изправи пред неговия олтар, всеки съизмерва себе си с него, с неговите завети и послания. 186 години по-късно дали сме достойни за неговите завети? Дали не ги рецитираме само по задължение, по време на годишнини“, запита риторично вицепрезидентът.
„Левски ни завеща да бъдем преди всичко вътрешно свободни, да си независим в мислите и действията, да можеш да се противопоставяш, когато не си съгласен. Да можеш да мислиш различно, да не се водиш по течението – по-лесно е, но не и по-добро за народа“, подчерта Илияна Йотова.
Тя благодари на инициаторите за създаването на бюст-паметника от община Созопол, на всички, подкрепили идеята, както и на скулптора Иван Бахчеванов.