Президентът: Правителствата имат ангажимент към ЕС, но главният им е към гражданите

В моя референдум не казвам “за” и “против” еврото, а единствено искам хората да се произнесат за готовността и времевата рамка, заяви президентът
Българските правителства имат ангажимент към договор, сключен с Европейския съюз, но не трябва да забравяме, че техният най-голям ангажимент е именно към българските граждани. Това коментира пред журналисти в Кричим президентът Румен Радев в отговор на въпрос защо е променил мнението си за референдум, свързан с еврото.
Когато искаш извънреден конвергентен доклад за еврото, а в същото време мерките за защита на покупателната способност на българските граждани и за конкурентоспособността на българския бизнес се свеждат основно до декларации, то тогава напрежението естествено расте сред хората и доверието в управляващите спада. В такъв момент е най-добре и самите управляващи, които претендират, че с въвеждането на еврото защитават интересите на българските граждани, да потърсят тяхната подкрепа, смята държавният глава.
Разбира се, че българските правителства имат договор, сключен с Европейския съюз, но нека да не забравяме, че най-голям ангажимент е именно към българските граждани.
Това заяви президентът Румен Радев в защита на предложението си за референдум за дата за приемане на еврото.
“Когато искаш извънреден конвергентен доклад, а в същото време мерките за защита на покупателната способност на българските граждани и конкурентноспособността на българският бизнес, се свеждат основно до декларации, то тогава напрежението расте сред гражданите, и доверието в управляващите спада”, обясни държавният глава.
“Ако си спомняте, КС разгледа друг въпрос, с друго съдържание и формулировка”, отговори Радев на въпрос противоконституционен ли е референдумът.
“В моя референдум не казвам “за” и “против” еврото, а единствено искам хората да се произнесат за готовността и времевата рамка”, заяви президентът.
“Не бива да подменяме големия стратегически залог с индивидуалната драма”, каза Радев за оставката на Крум Зарков.
“Вчера аз предложих референдум, а не партия”, категоричен бе Радев в отговор на спекулациите, че има желание да формира нова партия.
“Търся консенсус в българското общество и снижаване на напрежението по този въпрос. Аз разчитам на всички демократични сили. Защото, ако са демократи, те следва да уважават най-силния инструмент на демокрацията”, отбеляза Радев.
Той даде пример с Полша, Швеция и Дания, които са решили да не приемат еврото за момента, като попита: “Това означава ли, че те водят анти-европейски политики? Означава ли, че се отдалечават от ЕС?”
В понеделник Радев ще внесе искането за референдум.