Конституционният съдия Янаки Стоилов: Отказът на Парламента от Референдум за еврото противоречи на демокрацията!

Конституционният съд се е произнесъл по конституционно дело (к.д.) 13/ 23г., като е обсъждал въпроса, поставен от ПП “ Възраждане“ и допустимостта на референдум с такъв въпрос от гледна точка на ограниченията, разписани в Конституцията.
Искането, с което е сезиран КС от 49 народни представители от 49-ото Народно събрание е за установяване на противоконституционност на Решение по предложение за произвеждане на национален референдум, внесено от Инициативен комитет на 7 април 2023 г., с въпрос „Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година?“, прието от Народното събрание на 7.07.2023г.
Т.е. КС се е произнесъл по въпроса – противоречи ли на Конституцията решението на НС , с което не е прието предложението за произвеждане на референдум по поставения въпрос.
Предмет на делото е конституционосъобразността на решението на НС, а не на референдума.
цитат от решението :
“ чл. 6, ал. 1 ЗПУГДВМС гласи: „Споровете за конституционност на решението на Народното събрание ЗА ПРОИЗВЕЖДАНЕ
на национален референдум се решават от Конституционния съд до определяне на датата за неговото произвеждане“. Тази разпоредба следва да се тълкува в контекста на установеното в чл. 149, ал. 1, т. 2 от Конституцията правомощие на Конституционния съд да се произнася по конституционосъобразността на „законите и другите актове на Народното събрание“. Това означава, че приетите от Народното събрание решения, в частност и решението, предмет на настоящото дело, попадат в обхвата на актовете на парламента, предмет на контрол за конституционосъобразност, по смисъла на чл. 149, ал. 1, т. 2 от Конституцията. В тази разпоредба конституционният законодател „не прави разграничение между актове на Народното събрание с положително и актове с отрицателно съдържание с оглед на компетентността на Конституционния съд“ (определение от 27.10.1992 г. по к.д. № 22/1992 г.). Следователно на контрол за конституционосъобразност по смисъла на чл. 149, ал. 1, т. 2 от Конституцията подлежи НЕ САМО РЕШЕНИЕ на Народното събрание, което ПОДКРЕПЯ произвеждането на национален референдум, НО И РЕШЕНИЕ, което ОТХВЪРЛЯ направено предложение за произвеждане на национален референдум”.
Особено мнение на проф. Янаки Стоилов – конституционен съдия по к.д. 13/ 2023г. :
„След като по въпрос, свързан със замяната на един от символите на държавността – националната валута с общата европейска валута – националната представителна институция е отказала произвеждане на референдум, трябва да се запита има ли въобще важни за националната съдба на България въпроси, по които такъв би се допуснал.
Отказът на Народното събрание да приеме решение за произвеждане на национален референдум по въпроса кога да се въведе еврото като единствена валута в Република България, предложен от инициативен комитет и подкрепен от стотици хиляди български граждани с избирателни права, противоречи на принципа на демокрацията, прокламиран в чл. 1, ал. 2 от Конституцията.“
Източник: Фейсбук профил на юриста Румяна Ченалова и сайт Би НЮЗ