Атанас Зафиров: Трябва с общи усилия да се справим със зависимостите

„Един от най-големите бичове на нашето време са зависимостите, сред които и хазартната зависимост. Заедно трябва да намерим начин да се справим с тях.“ Това заяви вицепремиерът Атанас Зафиров по време на среща със Съвета на ректорите в Република България, посветена на борбата със зависимостите сред младите хора. Той подчерта, че огромна заплаха е незаконният хазарт, който не подлежи на регулация и се превръща в сериозен проблем за българското общество.
Зафиров обясни, че трябва да бъдат намерени начини за неговото значително ограничаване, а в бъдеще — и прекратяване, като образованието е неделима част от възпитателния процес и от борбата с подобни явления. Той благодари на ректорите за загрижеността и готовността им да помогнат за решаването на проблема.
Атанас Зафиров подчерта, че значителна част от средствата в хазарта — особено в незаконния — са от сивия сектор. По думите му това кореспондира с темата на деня, тъй като присъединяването ни към единната европейска валутна система би било голям пробив в борбата със сивата икономика и изсветляването на средствата, включително и на незаконния хазарт.
Заместник-министърът на вътрешните работи Филип Попов подчерта, че нелегалният хазарт е криминогенен фактор. Той обясни, че нелегалният хазарт води и до конвенционална престъпност, а немалка част от зависимите са непълнолетни. „Регистрирайки се в тези сайтове, в които изискванията са почти никакви, те стават асоциални. Разбиват се семейства. Вследствие на тази зависимост започват криминални прояви — кражби, грабежи и дори убийства“, подчерта Попов. Той бе категоричен, че за да се справим, е необходимо взаимодействие — обмен на информация и съвместна работа с Европол и Интерпол. Той се обърна към ректорите с молба за помощ, за да се намери начин за спасяване на младите хора, които вече са изградили такава зависимост. „Става въпрос за милиарди, и тази борба ще е трудна, но тя трябва да се води решително“, наблегна заместник-министърът.
Заместник-председателят на ПГ на БСП – Обединена левица Атанас Атанасов заяви: „Искаме този път да покажем решителност и добро взаимодействие между институциите.“ Той подчерта, че се водят разговори както с висшето образование, така и с началното и средното, както и с местната власт. „Само така можем да достигнем до реалните субекти, към които се стремим — подрастващите, младите хора и техните родители“, допълни той.
Председателят на АБВ Румен Петков изрази благодарност към правителството и най-вече към вицепремиера Атанас Зафиров за ангажираността. Той подчерта, че над 40 000 души са регистрирани в хазартни системи, въпреки че според нормативната уредба не би трябвало да имат достъп до такива игри — включително високопоставени служители от държавната администрация, сектор „Сигурност“ и финанси — хора с достъп до класифицирана информация. Петков подчерта, че у нас не се прави анализ на средствата, които преминават през незаконния хазарт. „По данни на ООН за миналата година те са 7 трилиона долара, които отиват за организирана престъпност, влияние върху политически партии, производство и търговия с наркотици, търговия с жени с цел сексуална експлоатация“, посочи той.
Проф. д-р Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите в Република България, благодари за ангажираността и вниманието към висшите училища. „Не е често срещано явление законодателната и изпълнителната власт да се обръщат към висшите училища и ректорите — още повече вицепремиер, заместник-министър и депутат да гостуват на Съвета на ректорите“, отбеляза тя. По думите ѝ проблемът със зависимостите е изключително тежък и изисква общи действия от всички страни, за да бъде решен. Тя допълни, че университетите обучават кадрите, нужни за борбата с киберпрестъпността, но основен проблем е нуждата от наемане на външни експерти от чужди фирми. Тя предложи, че заедно със законодателната и изпълнителната власт може да бъде създаден български симулатор, който да отговаря на реалните предизвикателства на българската престъпност.