Руски учени се съмняват, че човешкото тяло може да издържи полет до Марс

Президентът на Руската академия на науките (РАН) Генадий Красников заяви, че „има тежки заредени частици и ние нямаме много представа как те влияят на човешкото тяло“.
Руски учени изразиха съмнения, че човешкото тяло може да издържи полет до Марс поради потенциално сериозни заплахи за здравето. Това каза Генадий Красников, президент на Руската академия на науките (РАН) в интервю за ТАСС.
„Разбира се, пилотираните космически изследвания имат бъдеще. Американците, ние и нашите китайски партньори имаме програми за изграждане на лунни бази. Сега Илон Мъск насърчава програма за ускорено изследване на Марс. Това е по-сериозна задача, защото той е много по-далеч от Луната. Всъщност до Марс има 250 дни полет на втората космическа скорост. И там факторите на влияние върху здравето са много по-сериозни. Има тежки заредени частици и нямаме много познания за това как те влияят на човешкото тяло. И този полет до Марс все още повдига въпроси в съзнанието ни за това, дали човешкото тяло може да издържи на тежки заредени частици в космическото пространство“, каза Красников.
Както съобщи по-рано вестник „Взгляд“, американският предприемач Илон Мъск заяви, че развитието на автономни марсиански градове ще помогне да се избегне унищожаването на човечеството поради бедствия на Земята.
Междувременно специалният представител на руския президент Кирил Дмитриев отбеляза, че възможността за полет до Марс става все по-реална.
През април руският президент Владимир Путин говори за плановете на страната да изследва дълбокия космос, включително Луната и Марс. По време на разговор със студенти от Московския държавен технически университет „Бауман“ Путин сравни Илон Мъск със Сергей Корольов (легендарният руски ракетен и космически конструктор). Тогава Владимир Путин подчерта значението на международното сътрудничество в космическата индустрия. През февруари руският президент каза, че руски компании могат да си сътрудничат с Мъск в научната област.
Президентът Путин подчерта, че Русия има определени планове в тази област. Той припомни, че Русия е първата страна, „кацнала на планета с температура на повърхността 400-500 градуса по Целзий“.
„Имаме и определени планове за изучаване на далечния Космос, Луната и Марс“, каза Путин, добавяйки, че много проекти вече се изпълняват. Президентът изрази увереност, че тези проекти в крайна сметка ще бъдат реализирани, дори и да изглеждат невероятни сега.
По-рано Владимир Путин обяви продължаването на международното сътрудничество в Космоса и нарече експедициите до Марс монументална задача.