“Възраждане” поиска оставката на Наталия Киселова

Не може с еднолични писма председателя на НС да определя кое следва да бъде разгледано от тази институция и кое да не бъде разгледано, категорични са от партията
Най-голямата опозиционна сила в Народното събрание иска оставката на неговия председател. Причината за това е решението да бъде отхвърлено внесеното от президента искане за референдум за запазване на българския лев, заявяват от партия Възраждане.
Според “Възраждане” Наталия Киселова за пореден път не само показва некомпетентност и непознаване на Правилника на Народното събрание, но и с решенията си обслужва статуквото, което пренебрегна правото на българския народ да се произнесе по този въпрос.
Лидерът на ПП “Възраждане” Костадин Костадинов написа във Фейсбук: “Председателката на Народното събрание отказа да допусне искането на президента за провеждане на референдум. С това свое деяние Киселова наруши конституцията и поради тази причина ще поискаме нейната оставка.
Що се отнася до нас, ние днес пак ще внесем нашето искане за референдум. Напомням и друго – в петък от 18.30 ч. ви каня в зала 1 на НДК в София, за да обсъдим заедно следващите си действия в защита на българския лев и българския народ. Трябва да се борим до последно срещу еничарите и окупаторите на България!”.
Ще настояваме за оставката на председателя на Народното събрание Наталия Киселова, каза пред медиите Петър Петров от “Възраждане” и според него още утре от партията ще започнат консултации с останалите парламентарни групи за събиране на необходимите 80 подписа от народни представители за внасяне на такова искане.
“Не може с еднолични писма председателя на НС да определя кое следва да бъде разгледано от тази институция и кое да не бъде разгледано. С подобно писмо тя отказа да бъдат разгледани 38 хил. предложения на “Възраждане” за бюджета, които бяха надлежно внесени и мотивирани”, каза още Петров и добави ,че с действията си Киселова нарушава и правилника за работа на Народното събрание.
Във връзка с мнения, че предложението за референдум за еврото, внесено от президента, не е допустимо и парламентът няма компетенции да го разгледа, Петров посочи, че според законите не експертите решават или председателят на НС, а съответната парламентарна комисия и пленарната зала, и “този ред трябва да бъде спазен, те ще решат дали е допустимо или не, трябва ли да бъде гласувано или не трябва, след обсъждане и дебат”.