МЕТОДИКА за финансиране на проекти за самостоятелна стопанска дейност на хората с увреждания: Наблюдение, отчетност, необходими документи

ЗЕМЯ продължава публикациите във връзка с актуални събития, тенденции и европейски и национални практики, свързани с държавната грижа за хората с увреждания, която е приоритет на Министерството на труда и социалната политика и Агенцията за хората с увреждания, която е част от МТСП.
Публикуваме РАЗДЕЛ ЧЕТВЪРТИ И ПЕТИ от МЕТОДИКА ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА ПРОЕКТИ за започване и развитие на самостоятелна стопанска дейност на хората с увреждания, която е представена на сайта на Агенцията.

Раздел IV
Наблюдение и отчетност на финансираните предложения
Чл. 29. (1) Изпълнението на дейностите по конкурсното предложение се следи чрез организирането и провеждането на периодичен контрол по показателите, които са послужили като основание за класиране на кандидата и отпускане на финансиране .
(2) Периодичността на контрола, която се вписва в договора за финансиране на проекта, не може да бъде по-малка от един път на 12 месеца.
(3) Срокът на контрола обхваща периода на изпълнение на дейностите от първа група и дейностите от втора група и приключва с изтичане на срока на договора.
Чл. 30. (1) Когато вследствие на извършен контрол бъдат констатирани несъответствия на договорените с АХУ резултати във връзка с изпълнението на инвестиционните дейности, се дават предписания на изпълнителя с фиксиран срок за отстраняване.
(2) Когато след изтичане на фиксирания срок констатираните несъответствия не са отстранени, използваното за тях финансиране се възстановява ведно със законната лихва.
(3) При разкриване на злоупотреби при използване на финансовите средства АХУ предприема необходимите законни мерки за възстановяване на изплатените вече средства ведно със законната лихва.
Чл. 31. (1) Цялостната отчетност по реализацията на конкурсното предложение, получило финансиране, се осъществява съгласно съществуващото национално законодателство.
(2) Във връзка с това се изготвят и отчети за изпълнението и приключването на дейностите от първа и втора група.
Чл. 32. (1) В отчета за изпълнение и приключване на дейностите от първа група се отразява техническото изпълнение на проекта и документално се удостоверява законосъобразността и целесъобразността на използваното финансиране. Отбелязва се начинът на усвояване на полученото финансиране, както и постигнатите резултати, като се сравняват заложените в бюджета разходни пера с реално постигнатите.
(2) Отчетът се представя заедно с последните първични счетоводни документи, за отчитане на приключените дейностите от първа група.
(3) Неразделна част от отчета са заверените от отчитащото се предприятие изискуеми документи, регламентирани в договора за финансиране, върху които се изписва изразът „Вярно с оригинала”, и се подписва от едноличния собственик на отчитащото се предприятие, освен ако представеният документ не е оригинал.
Чл. 33. (1) Преди приключване на първите 12 месеца след стартиране на дейностите от втора група всеки изпълнител на проект внася в АХУ за утвърждаване бюджет на предприятието за вторите 12 месеца за текущата си дейност.
(2) (Отм. – Заповед № 0023-1821 /29.02.2024 г.)
(3) (Изм. – Заповед № 0023-1821 /29.02.2024 г.) Когато срокът на дейностите от втора група е по-голям от 24 месеца, изпълнителят представя бюджет преди изтичане на 24-ия месец за оставащите месеци до изтичане срока на договора.
(4) (Изм. – Заповед № 0023-1821 /29.02.2024 г.) Крайното салдо за дванадесетия месец в бюджета за първите 12 месеца за дейностите от втора група се посочва като начално салдо за първия месец от втория дванадесетмесечен бюджетен период.
Чл. 34. (1) Във връзка с изпълнението на дейностите от втора група се изготвят периодични отчети.
(2) Отчетните периоди се определят в календарни месеци, като за първи месец на първия отчетен период се приема месецът, следващ месеца, в който фактически се приключат дейностите от първа група.
(3) За всеки 12 месеца от изпълнението на дейностите от втора група се изготвя отчетза постигнатите цели на проекта, реализираните печалби и загуби, като се сравняват заложените в бюджета приходни и разходни пера с реално постигнатите.
(4) (Изм. – Заповед № 0023-1821 /29.02.2024 г.) Когато срокът на дейностите от втора група е по-дълъг от 24 месеца, отчетът за втория 12-месечен период включва в себе си и месеците, превишаващи посочения срок, в случай че превишението не е по-голямо от 6 месеца. Когато превишението е повече от 6 месеца, се изготвя самостоятелен отчет.
(5) Отчетите за получените резултати от изпълнение на дейностите от втора група се представят в АХУ в срок, посочен в договора за финансиране.
Чл. 35. Агенцията за хората с увреждания предприема действия за разкриване на причините, когато се установят затруднения в реализацията на дадено конкурсно предложение. Ако затрудненията са от такова естество, че не могат да се избегнат и предотвратят, а извършваната стопанска дейност е свързана с получаване на загуби, АХУ може да предприеме необходимите законни мерки за възстановяване на изплатеното финансиране.
Чл. 36. (1) Получилите финансиране от АХУ еднолични собственици не могат да прехвърлят на други лица предприятието си до изтичане на срока на договора за финансиране.
(2) Изключение по предходната алинея се допуска само при настъпване на смърт, при установена по-нататъшна невъзможност по медицински предписания да се осъществява договорената дейност и при принудително дългосрочно лекуване.
Раздел V
Необходими документи при кандидатстване и сключване на договора за финансиране с АХУ
Чл. 37. (1) Документи, представяни при кандидатстване:
- попълнен конкурсен формуляр по образец (приложение 1);
- попълнен подробен бюджет на конкурсното предложение по образец (приложение 2 и приложение 3);
- таблица за оценка на административното съответствие по образец (приложение 4);
- документ, удостоверяващ наличието на трайно увреждане на кандидатстващото лице или на едноличния собственик на кандидатстващото предприятие;
- декларация от кандидата за неползване на преференции по чл. 49 от Закона за насърчаване на заетостта, (по образец – приложение 5);
- декларация за липса на публични задължения (по образец – приложение 5);
- декларация за това, че за конкурсния проект не са получени средства от други източници за финансиране на същите допустими разходи и за същата цел (по образец – приложение 5);
- автобиография на кандидата (по образец – приложение 6), придружена с подходящи документи (от лицензирани образователни и обучителни институции), доказващи квалификационни умения – дипломи, сертификати, удостоверения и др.;
- (изм. – Заповед № 0023-1821 /29.02.2024 г.) минимум по три актуални оферти за всеки от придобиваните активи и всяка от получаваните услуги, включени в бюджета на предложението;
- декларация по чл. 10, ал. 3 (по образец – приложение 7);
- (изм. – Заповед № 0023-1821 /29.02.2024 г.) копие на предварителен договор за наем, а при извършване на предвидени строително-ремонтни работи по компонент 2 и писмено съгласие от собственика (когато е приложимо).
(2) Във връзка с осъществяването на своята работа, комисията за оценка, може да изиска от кандидатите и други допълнителни документи, доказващи и изясняващи конкретни обстоятелства, които се отнасят до целесъобразността, и изпълнимостта на конкурсните предложение.
(3) Проектното предложение, включващо документите по ал. 1 се представя по един от следните начини:
1. на място, в офиса на Агенцията за хората с увреждания;
2. чрез лицензиран пощенски оператор;
3. по електронен път.
Чл. 38. Класираните за финансиране кандидати сключват договор с изпълнителния директор на АХУ, в който се посочва:
- място на реализация на проекта;
- размер на отпуснатото финансиране;
- срок на усвояване на финансирането;
- права и задължения на страните, включително задължение на бенефициента да извършва трудова дейност единствено във връзка с изпълнение на проекта;
- показателите и периодичността за извършване на контрола;
- санкциите при неизпълнение на договорните условия;
- сроковете за представяне и съдържанието на отчетите за изпълнението на дейностите от първа и втора група и изискуемите документи по по отчитането им;
- други необходими клаузи.