Москва и Пекин са единодушни: В света не бива една група страни да налагат интересите си над другите

Русия и Китай вярват, че в света не бива да се допуска една група страни да налагат своите интереси над други, посочва Радио Китай за чужбина в коментар по повод държавното посещение на председателя на Китайската народна република Си Дзинпин в Русия и участието му в тържествата за навършването на 80 години от победата в Съпротивителната война на китайския народ срещу японската агресия, Великата отечествена война на Съветския съюз и Световната антифашистка война.
В този специален исторически момент Си Дзинпин направи 11-ото си посещение в Русия като председател на КНР. Това подчертава високото ниво на китайско-руските отношения и особено политическото предимство, произтичащо от стратегическото лидерство на държавните глави.
По време на визитата бяха подписани и публикувани редица съвместни декларации, които потвърждават, че настоящите отношения между Китай и Русия са достигнали най-високото си историческо равнище и служат като модел за изграждането на международни отношения от нов тип. Двете страни заявиха, че ще защитават глобалната стратегическа стабилност и ще засилят сътрудничеството за отстояване на авторитета на международното право.
Днес светът навлиза в нов период на нестабилност и трансформации. На този исторически кръстопът възникват редица въпроси: Как Китай и Русия ще задълбочат стратегическото си взаимодействие, за да насърчат своето развитие и подем? Как ще изпълнят особената си отговорност като велики сили и постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН, за да внесат стабилност и позитивна енергия в света?
Посещението на Си Дзинпин даде ясен отговор на тези въпроси.
Историята осветлява настоящето. Особената отговорност на Китай и Русия се проявява преди всичко в това да бъдат „пазители на историческата памет“. В съвместна декларация двете страни категорично заявяват, че ще защитават резултатите на победата от Втората световна война. Анализатори отбелязват, че това отразява общата решимост на Пекин и Москва да бранят историческата истина и следвоенния международен ред.
Развитието е ключът към разрешаването на всички проблеми. В контекста на засилващ се протекционизъм и небалансирано глобално развитие, Китай и Русия се стремят да внасят енергия за възстановяване на световната икономика. Освен това двете държави заявиха готовност да работят съвместно за преодоляване на натиска от икономически спад и да насърчават участието на повече държави от Глобалния юг в международната и регионалната търговия.
Като велики сили и постоянни членки на Съвета за сигурност, Китай и Русия носят още една „специална отговорност“ — да бъдат твърди защитници на международната справедливост. В днешно време някои държави практикуват едностранност и хегемонизъм, което сериозно подкопава икономическата глобализация и международния ред. Руският вестник „Взгляд“ подчертава, че Москва и Пекин са единодушни: в света не бива да се допуска една група страни да налагат своите интереси над други. Само свят без такива изкривявания може да бъде справедлив.