Главната прокуратура на Русия поиска да се забрани украинското движение „АЛЛАТРА“

Главната прокуратура на Русия иска от Върховния съд да признае организацията „АЛЛАТРА“, създадена в Украйна, за екстремистка. Това се казва в съобщение на руското министерство на правосъдието, цитирано то ТАСС.
Делото е заведено от главния прокурор на Русия. Той иска Международното обществено движение „АЛЛАТРА“ да бъде признато за екстремистка организация и да се забрани дейността му на територията на Руската федерация.
„АЛЛАТРА“ е международно религиозно движение, създадено в Украйна. През 2023 г. тя беше призната за нежелана организация в Русия. Главната прокуратура на Руската федерация посочи, че сектантите на „АЛЛАТРА“ на територията на Русия получават указания от украински куратори за необходимостта от установяване на контакти с представители на опозиционните сили и извършване на единни координирани действия за дискредитиране на политиката на федералните и регионалните власти. Искът ще бъде разгледан от Върховния съд на 9 юни.
„АЛЛАТРА“ е заклеймена като „псевдорелигиозно“ движение, ангажирано с предполагаеми мисионерски дейности без статут на религиозна организация. „Съзидателно общество“ се възприема като инструмент за политически цели, свързани с „АЛЛАТРА“.
Следва да се отбележи, че украинските власти са закрили дейността на „АЛЛАТРА“ в страната и са я определили като „религиозна секта“. Службата за сигурност на Украйна счита, че движението подкрепя руската агресия в Украйна и насърчава идеята за „съюз на славянските народи“ под ръководството на Москва.
За „АЛЛАТРА“
На 11 май 2019 г. се състоя събитие от световен мащаб, което положи основите на неизбежните глобални трансформации на световната общественост. За пръв път в историята, огромен брой хора от цял свят се събраха заедно в рамките на онлайн конференцията „Обществото. Последен шанс“ на платформата на Международно обществено движение „АЛЛАТРА“. Хората открито и честно обсъдиха всички най-належащи въпроси, стоящи днес пред цялото човечество. И най-важното, освен откритото и правдивото представяне на тези проблеми, каквито са в действителност, бяха посочени начините за решаването им. Резултатът от безпрецедентното събитие бе раждането на уникалния глобален проект на Международно обществено движение „АЛЛАТРА“ – Съзидателно общество“, се казва в публикация на сайта на организацията allatra.bg.
„АЛЛАТРА“ и „Съзидателно общество“ предизвикват множество въпроси и подозрения сред критично мислещите хора.
Какво представляват “АЛЛАТРА” и “Съзидателно общество” всъщност?
„АЛЛАТРА“ е международно обществено движение, възникнало в Украйна. Твърди се, че се основава на „Изконни Знания“ и се стреми към духовно развитие на човечеството. Използват своя онлайн телевизия „АЛЛАТРА ТВ“ и различни публикации.
„Съзидателно общество“ е глобален проект, иницииран от „АЛЛАТРА“. Той пропагандира идеята за изграждане на ново общество, основано на осем основи, които включват ценността на човешкия живот, свобода, справедливост, равенство, творчество и саморазвитие. На пръв поглед звучи благородно и позитивно, с фокус върху обединението на хората за постигане на по-добър свят.

Подозрения и критики
Наблюденията за вселяване на страх и паника от техните видеоклипове са споделяни от много хора, които са анализирали дейността на тези организации. Основните критики и подозрения включват:
* Апокалиптичен наратив и страх: Въпреки заявените позитивни цели, голяма част от съдържанието им е фокусирано върху предстоящи глобални катаклизми, климатични промени, които ще доведат до края на света (често се споменава 2036 г.) и други заплахи. Този постоянен акцент върху предстоящ катаклизъм създава усещане за спешност и паника, което може да бъде използвано за мобилизиране на последователи и засилване на зависимостта им от “единственото спасение” – т.е. „Съзидателно общество“.
* Странна смесица от идеи: Учението на „АЛЛАТРА“ е еклектична смес от езотерични, псевдонаучни и религиозни елементи. В него се преплитат древни митологии (като египетския бог Ра и арабската богиня Аллат), конспиративни теории, духовност и призиви за промяна. Тази смесица често е неясна и противоречива, което може да обърка хората и да ги направи по-податливи на внушения.
* Неясен произход и финансиране: Въпреки че се представят като “международно обществено движение”, информацията за тяхната структура, финансиране и реалните им лидери често е неясна и трудна за проследяване. Това поражда въпроси за истинските им мотиви и за това кой стои зад тях. Някои източници ги свързват с Русия и разпространение на дезинформация, особено в контекста на климатичните промени, според други зад проекта стоят САЩ.
* Липса на прозрачност: Има сведения за неясни бизнес връзки и регистрации на компании, които се преплитат с “общественото” движение. Това също допринася за липсата на доверие.
* Поведенчески модели на култове/секти: Някои критици посочват, че организацията показва определени характеристики, типични за култове или секти – силно лидерство (Игор Михайлович Данилов), пропагандиране на “единствената истина” и “единствения път към спасението”, насърчаване на изключителна лоялност и отделяне от “потребителското общество”.
Подобни организации могат да привличат с атрактивни и универсални идеи за мир, добро и единство, но под повърхността използват страх, неясноти и емоционални манипулации, за да ангажират хората по-дълбоко. Целта може да бъде както финансова, така и свързана с влияние и власт.
Тек следва да се припомни, че е важно да се подхожда с голяма критичност и скептицизъм към всяка организация, която:
– Обещава бързи и лесни решения на сложни глобални проблеми.
– Набляга на предстоящи катаклизми и събужда страх.
– Представя себе си като единствения път към спасението или просветлението.
– Има неясна структура и финансиране.
– Насърчава прекъсване на връзки с външния свят или хора, които не са съгласни с учението.