Президентът: “Росенец” – кризисен пиар или корпоративни апетити?
Предложението за концесията на „Росенец“ е поредното прибързано и некоректно изказване на политическите лидери, каза президентът Румен Радев пред журналисти в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
В университета беше поставено началото на тържествена научна сесия по случай 120 години от Илинденско-Преображенското въстание.
Кой даде на концесия пристанището – правителството на Бойко Борисов, каза още държавният глава. Предстои да видим дали това предложение е свързано с корпоративни апетити или кризисен пиар, коментира още президентът Радев.
Служебното правителство не е удължавало концесията, а 24 години остават да бъде в сила, която служебният кабинет не е прекратил, защото водеше борба с космическите цени на горивата, които „ни докараха четворната коалиция“, заяви държавният глава.
„Сглобката“ скърца: ГЕРБ, ПП и ДПС в спор кой пръв да накаже „Лукойл“
По думите му служебното правителство свърши това, което редовното е трябвало, и е събрало 180 млн. лв. данъци от „Лукойл“ за пет месеца – два пъти повече от всички редовни правителства за 15 години.
„Надявам се, че са си направили оценка на риска. Какво има зад пристанището, защото там има голяма тилова база. На кого принадлежи тя, защо принадлежи на „Лукойл“, кога е взета от него. Как това връщане на пристанището на държавата ще работи с тази тилова база, без която прехвърлянето на петрол към нефтохимическия комбинат е невъзможно. И най-важното как това ще се отрази на цената на горивата“, каза Румен Радев, цитиран от БТА.
„Най-сетне се стигна до придвижване напред по въпроса за гарантиране на конституционното равноправие на българите в РСМ. За съжаление ми отне година да убеждавам партиите. Само ИТН подкрепи предложението ми за вписване в Конституцията като задължително условие за начало на преговорите за ЕС”, коментира Румен Радев.
Президентът припомни свикването на КСНС миналата година, когато само ИТН подкрепи призива му за вписване на българите в Конституцията на РСМ като задържително условие за начало на преговорите с ЕС.
Държавният глава изрази също така притеснения относно липсата на реакция от българските власти за декларацията на Бундестага, признаваща македонската идентичност и език.
“Наложи се аз да изпращам писма до всички европейски лидери отново с отстояване на нашата позииця. Наистина правителството трябва да положи всички усилия, защото това са следващите стъпки – езикът на омразата, медиите, учебниците, надписите в музеите и реабилитацията на всички репресирани”.
Радев отговори и на критика, отправена към от съпредседателя на ДБ Христо Иванов.
„Явно Христо Иванов прави всичко възможно, вкарва в играта всички възможни карти, за да забравим по-бързо подлостта, с която той измами своите избиратели, предаде своите ценности. Той извая целия си политически облик като борец срещу мафията, наречена от него “Борисов”, и срещу задкулисието, наречено от него “Пеевски”. В момента той не просто се прегърна с тях, а им слугува. Чувам, че щял да променя България за две години. Интересно, с кого и как ще промени България?! Защото г-н Иванов обилно и напоително ни обясняваше, че ГЕРБ и ДПС трябва да бъдат държани за дълго извън управлението. Днес той им подарява управлението и ще променя България с тях“, каза той.