Москва: Само най-богатите държави спечелиха от зърнената сделка
На 17 юли, когато изтичаше срокът на поредното продължение на т. нар. зърнена сделка, нейното действие бе прекратено. Подписаните преди година споразумения, известни като Черноморска инициатива, включваха изработване на механизми за безпрепятствен износ на украинско зърно, руски торове и друга селскостопанска продукция за нуждаещите се страни в Африка и Близкия изток. За една година, докато Русия спазваше своите задължения по споразуменията, нито един пункт, засягащ нейните интереси, не бе изпълнен.
Въпреки всичко Москва и този път остави отворена вратата за възобновяване действието на сделката. „Щом бъдат изпълнени условията в частта, отнасяща се до Русия, ние незабавно ще се върнем към реализацията на сделката”, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
На практика Черноморската инициатива бе провалена в резултат от саботажа на западните страни да допуснат руските зърнени храни до пазарите на бедните държави с блокиране на зърновозите, издигане на бариери пред застрахователите и налагане санкции на банковия обмен. Явно стана безсилието на генералния секретар на ООН да ги убеди да премахнат пречките пред износа на руската селскостопанска продукция. Нещо повече, Западът не само „не забеляза” терористичните атаки, предприети от Украйна срещу руските кораби, охраняващи газопроводите по дъното на морето към Турция, но не се разграничи и не отрече подкрепата си за тези действия.
В разрез с гръмко заявените хуманитарни цели на износа на украинско зърно инициативата се превърна в изключително търговски проект в полза на режима на Киев и неговите опекуни, се отбелязва в декларация на руското Външно министерство. В нея се посочва, че за времето на действие на споразуменията са били изнесени 32,8 млн. тона товари, от които 70% са били доставени в страни с висок и над средния стандарт на живот, включително членки на ЕС. Най-бедните държави като Етиопия, Йемен, Афганистан, Судан и Сомалия са получили общо под 3% от продоволствията.
Кой се е възползвал най-много от „хуманитарната” акция, става ясно от някои „детайли”, които на Запад не обичат да споменават. Така например значителна част от обработваемите украински земи – над 17 млн. хектара, принадлежат вече на големи западни корпорации – такива като Cargill, DuPont и Monsanto. Именно те станаха собственици на огромни площи чернозем в страната, след като МВФ изви ръцете на режима и го принуди да отмени мораториума върху продажбата на обработваема земя. Така въпросните корпорации станаха главният печеливш от зърнената сделка.
Освен това Европа получава украинското зърно по дъмпингови цени, после го преработва на своите производствени мощности и го продава като готова стока с висока добавена стойност. Всъщност печелят два пъти – от продажбата и от преработката. И още – САЩ и ЕС спекулират с цените и създават изкуствен дефицит, отстранявайки руската селскостопанска продукция от световните пазари чрез незаконните си санкции.
На фона на тези неопровержими факти върхът на цинизма бе позицията на Евросъюза, изразена от главната гинеколожка и по съвместителство главна комисарка на ЕС Урсула фон дер Лайен. Тя нарече „цинично” решението на Москва да прекрати действието на Черноморската инициативата и обеща, че ЕС ще продължи да работи за износа на украинска аграрна продукция. Отговорът на Москва не закъсня. „Русия изпълняваше своите задължения и няколко пъти продължаваше сделката, независимо че условията, отнасящи се до нея, не бяха реализирани. В този смисъл именно позицията на европейските страни може да бъде наречена безсъвестна”, заяви Дмитрий Песков.
Той реагира и на предложението на Киев сделката да бъда продължена и без гаранциите за сигурност, които досега даваше Русия и без които възникват сериозни рискове за корабоплаването в зоната на бойните действия. „Ако бъдат предприети действия в посока продължаване на инициативата, рисковете трябва да бъдат отчитани. За никого не е тайна, че зоната, в която се реализираше зърнената сделка, се използваше от киевския режим за военни цели”, каза Песков и предупреди, че Москва не може да не обръща внимание на това и да не предприема съответните мерки.
Украинският президент е изпратил предложението си във вид на официално послание до куп чуждестранни лидери, включително до Антониу Гутериш и до Реджеп Ердоган. Турският президент отговори, че Анкара, която традиционно е един от най-големите вносители на руско зърно, продължава диалога със западните партньори за отмяна на препятствията пред руския аграрен износ. Ердоган и Путин вече водиха телефонен разговор за решаване на проблема. В Турция се надяват на прогрес по темата при предстоящото идния месец посещение на руския президент.
На състоялата се в сряда в Полша извънредна среща на представители на България, Полша, Румъния, Словакия и Унгария е била подписана обща декларация с искане за продължаване ембаргото върху вноса на украинско зърно. Полският премиер Матеуш Моравецки съобщи, че Полша няма намерение да прекратява забраната независимо от намеренията на ЕС и че Варшава по принцип няма да следва указанията на Брюксел по този въпрос. „Ние няма да отворим границите си и няма да допуснем дестабилизация на нашата икономика. Ние сме длъжни да защитим полските интереси и селското си стопанство”, предупреди той.
От в. “Русия днес – Россия сегодня”