Цените на газа в Европа са се увеличили с 40% за шест месеца

Средната цена на газа в Европа се е увеличила с 40% през първата половина на годината в сравнение със същия период на 2024 г., до около 464 долара за 1000 кубически метра, според данни от лондонската фючърсна борса ICE и изчисления на TAСС. Увеличението на цената е улеснено от увеличения добив през отоплителния сезон, необходимостта от ранно зареждане на хранилищата за следващата зима и геополитически рискове.
Цената на газа в европейските хъбове започна да расте през есента на миналата година и през първото тримесечие на тази година възлиза на 509 долара за 1000 кубически метра, през второто тримесечие – на 420 долара. Като цяло за периода януари – юни котировките са се увеличили с 40% в сравнение със същия период на миналата година и с 5% в сравнение с втората половина на 2024 г. – до 464 долара.
През юни средната цена на газа се е увеличила с 6,7% в сравнение с май, до около 439 долара, и е била с 14,5% по-висока от юни 2024 г. Този ръст се дължи до голяма степен на военния конфликт между Иран и Израел, както и на атаката на американските въоръжени сили срещу три ирански ядрени съоръжения. Ако на 30 май фючърсите на газа се търгуваха на около 396 долара за 1000 кубически метра, то на 30 юни търговията приключи на 401 долара – с 1,3% по-високо от края на миналия месец.
През септември 2024 г. средната цена на газа в Европа е била около 416 долара за 1000 кубически метра. м (намаление с 0,3% на годишна база), през октомври – $456 (-11%), през ноември – $491 (-4%), през декември – $489 (+20%), през януари 2025 г. – $517 (+53%), през февруари – $542 (+88%), през март – $467 (+55%), и през април – $409 (+28%), през май – $412 (+15%), през юни – $439 (+15%).
Цената на газа е по-висока от миналата година поради увеличеното търсене на гориво в Европа. Това лято страните в региона ще се нуждаят от повече газ, за да запълнят своите хранилища и, предвид ограниченото въвеждане в експлоатация на нови мощности на пазара, ще трябва да се конкурират за втечнен природен газ (LNG) с Азия, чието търсене на гориво нараства. Форумът на страните износителки на газ (GECF) очаква Европа да се сблъска със значителни трудности при запълването на своите подземни хранилища с газ с 90% до зимата и прогнозира, че летните борсови цени на газа ще бъдат по-високи, отколкото бяха през зимата, което подкопава икономическата целесъобразност на изпомпването на газ в подземни хранилища. На този фон вносът на втечнен природен газ в Европа постави нов рекорд за четвърти пореден месец.
Темпото на инжектиране на газ в подземни хранилища (PGS) в Европа се увеличи значително през юни и е на тригодишен връх. Ако настоящият темп на инжектиране на газ продължи, ЕС би могъл да запълни своите хранилища до необходимите 90% до следващата зима още в средата на септември.
По-рано, изчисления на ТАСС показаха, че нетното инжектиране на газ в Европа през предстоящия сезон на пълнене на подземни хранилища (ПСГ) трябва да бъде поне 61 милиарда кубически метра, за да се постигне стандартът за пълнене от 90%. Това е с почти 50% по-високо от нетното инжектиране година по-рано и е една от най-високите стойности в историята. Европейската мрежа на операторите на газопреносни системи (ENTSOG) съобщи, че европейските страни ще трябва да изпомпват около 57 милиарда кубически метра газ в ПГГ, за да запълнят хранилищата до 90%, изисквани от Европейската комисия. GECF оцени тази цифра на 60 милиарда кубически метра.
Също така, натиск върху цените през първата половина на 2025 г. беше оказан от преговорния процес между Русия и Съединените щати за разрешаване на конфликта в Украйна, продължаващите тарифни войни в света и военния конфликт между Иран и Израел през юни.