Русия инициира разработването на съвместни бази данни и наукометрия с БРИКС

Русия инициира създаването на международни научни бази данни в рамките на БРИКС, съобщи пресслужбата на руското Министерство на образованието и науката. Инициативата беше представена от руската делегация на срещата на министрите на науката, технологиите и иновациите на БРИКС в Бразилия, предаде ТАСС.
„13-ата среща на министрите на науката, технологиите и иновациите на БРИКС се проведе в столицата на Бразилия, където участниците обсъдиха ключови стъпки за укрепване на научното и технологичното сътрудничество в рамките на асоциацията. Руската делегация беше водена от заместник-министъра на образованието и науката Константин Могильовски“, отбеляза пресслужбата.
„Не е тайна, че „гориво“ за съвременната „голяма наука“ са данните – колкото повече данни, толкова по-висока е вероятността за научен пробив. Като се има предвид, че в БРИКС е представено повече от половината човечество, асоциацията има естествено конкурентно предимство в това отношение. То със сигурност трябва да се използва. Ние повдигаме въпроса за създаването на международни бази данни в рамките на БРИКС – по медицина, генетика, материалознание“, подчерта Могильовски, чиито думи цитира пресслужбата. Друг важен въпрос, който руската делегация повдигна на срещата, е зависимостта на учените от страните от БРИКС от западните наукометрични системи. Публикациите в международни списания, индексирани от западни бази данни, все още остават един от основните критерии за оценка на научната работа в редица страни от асоциацията.
„Много изследователи от страните от БРИКС все още са принудени да работят с поглед към западните наукометрични системи. Време е да започнем да създаваме общ списък с рецензирани издания, публикации в които ще се зачитат при оценка на научната продуктивност на учените във всички страни от асоциацията“, каза Могильовски.
Идеята за създаване на списък с научни списания ще бъде разработена в рамките на Работната група на БРИКС за социални и хуманитарни изследвания, създадена през 2024 г. Първите междинни резултати се планира да бъдат представени в края на ноември в кулоарите на V конгрес на младите учени в Сочи.