АПС: Управляващото мнозинство се държи надменно в стил “Мерси за услугата

Парламентарната група “Алианс за права и свободи” няма да участва в гласуването на вота, каза Хасан Адемов
Парламентарната група “Алианс за права и свободи” (АПС) няма да участва в гласуването на вота на недоверие. Това заяви по време на разискванията на внесения от “Възраждане” вот на недоверие към кабинета “Желязков” за “провал във фискалната политика на държавата” Хасан Адемов.
В речта си той посочи още:
По дефиниция всеки вот на недоверие е конституционна възможност на опозицията за макар и крайна форма на диалог с управляващото мнозинство или към днешна дата с Правителството на малцинството както обичат да се определят трите партии.
На фона на заявените позиции от парламентарно представените партии,този вот на недоверие поставя няколко много важни и тежки политически въпроси:
НА ПЪРВО МЯСТО-сега ли е моментът да се иска сваляне на Правителството тъкмо в навечерието на окончателното решение за членство в Еврозоната!
НА ВТОРО МЯСТО-има ли ясно структурирана политическа алтернативна на сегашното Правителство!
НА ТРЕТО МЯСТО-има ли рискове за финансовата устойчивост и стабилност на публичните финанси в краткосрочен и дългосрочен план!
Отговорите на всички тези въпроси извън мантрата за политическа стабилност на управляващите имат своя смисъл,ако се основават на здрава политическа,икономическа и финансова логика.
Мечтата на поколения български политици и общественици е България да предприеме и последната решителна крачка към пълноправно членство в структурите на Европейския съюз,така както е записано в Договора за присъединяване от 2007 година.
От друга страна позакъснялото и колебливо форсиране на този приоритет очевидно и с нескритата цел-извличане на политически дивиденти,заедно с недостатъчно ефективната и неубедителна разяснителна кампания предизвика вълна от протести.
Тук е мястото да отбележим – още от началото на прехода ние представителите на нашата общност ясно сме заявили категорична и неотменна позиция по отношение на членството в НАТО и Европейския съюз в това число Шенген и Еврозоната.
За нас притеснението идва от свръх политическите амбиции на управляващите като единствените носители на Европейските ценности. Усещането за самодостатъчност и самонадеяност на управляващите,които и да са те винаги завършват по един и същ начин,и никога в тяхна полза.
Устойчивите политически модели и решения изискват търсене на широко съгласие,диалог и подкрепа включително и от Опозицията.
Вместо това управляващото мнозинство предприе стратегия да се държи надменно в стил “Мерси за услугата”към една от Партиите, която в името на държавността подкрепи в труден за страната момент създаването на Правителство ,рискувайки своята политическа идентичност.
Ние наричаме това поведение не само неблагодарно,а и политически недалновидно.
Скритата и предварително замислена цел да закачиш на ревера на Правителството Новото начало “ЗАЩОТО ПЕЕВСКИ ЗНАЕ СВОЯ ИНТЕРЕС И ДЪРЖИ НА ДУМАТА” – край на цитата, говори за тоталната зависимост от модела,който контролира цялата държава в това число и разпределението на публичните финанси.
За голямо съжаление опита да се противопоставим на модела на Завладяната държава и да защитим заедно Санитарния кордон вместо да срещне достатъчна политическа,обществена и медийна подкрепа постигна ефекта на продължаваща Наказателна акция от всички институции към наши членове и симпатизанти.
Следващата тема,която винаги излиза на аванс сцената,когато се обсъжда вот на недоверие е има ли реални шансове за успех и има ли политическа алтернатива,както и достатъчна Парламентарна и гражданска подкрепа!
Нека да стане ясно и сегашното Правителство не може да се похвали,че има стабилна,устойчива и неподвластна на политически и икономически рекет подкрепа,да не говорим за обществена такава.
В крайна сметка Негово величество избирателя,а не поредният спасител,”Горския”или срещи в религиозни храмове могат да решат кой да управлява България!
Както е казал народът: “Глас народен Глас божи.”
Основната тема на този вот на недоверие е състоянието на публичните финанси,оценено в мотивите на вносителите като провал.
Ние от Парламентарната група на Алианс за права и свободи имаме сериозни и съществени различия с част от мотивите на вносителите, особено в частта,визираща темата Еврозона.
За нас доверието в Държавните институции,въпреки сериозното разклащане от нечистоплътни политически интереси е изключително важно и ключово в противен случай Държавността е поставена на сериозно изпитание.
От внесените мотиви става ясно,че официалните данни за инфлацията са обект на съмнения и несъгласие по отношение проблема с ценовите равнища или са оценени като измама.
Доверието или липсата му създават условия за настояване за прозрачност и яснота при вземането на управленски решения.
Голямата тема свързана с публичните финанси всъщност е Държавният бюджет със своите безпрецедентни ръстове както в приходната,така и в разходната част. Те са оценени, включително от управляващите като свръх амбициозни. Изнесените от Министерството на финансите данни за изпълнението на бюджета към края на месец май са повод за сериозни притеснения.
Стабилността на публичните финанси и тяхната устойчивост към различни предизвикателства след 1997 година беше една от успешните политики. За голямо съжаление според някои финансови анализатори България рискува да влезе в процедура по прекомерен дефицит през следващите години,ако не се ориентира към мерки за консолидация! Право на управляващите е да вземат решения,но лошата новина е че всичко това създава условия за дискусия свързана с идеи за увеличение на данъци и осигуровки.
Повишаване на осигурителните вноски дори е записано в средносрочния фискално структурен план.
Тези коментари нанасят тежък удар върху конкурентоспособността на бизнеса и торпилират бъдещи инвестиционни намерения.
Притиснителни са и темповете на нарастване на дефицита в Бюджета на Държавното обществено осигуряване,както и трансфера от Държавния бюджет към Бюджета на НЗОК .
Ако не бъдат решени структурните проблеми в тези и други секторни политики,натискът към публичните финанси ще става още повече смущаващ и дискусията ще се премести в полето на Данъчно осигурителната система.
Всички тези рискове заедно с почти двойното увеличение на външния дълг към края на 2028 година изискват компетентно и отговорно,а не популистко управление на публичните финанси.
Ние от Парламентарната група на Алианс за права и свободи категорично не приемаме това Правителство да бъде изцяло зависимо от една политическа формация със съмнителна публична легитимност.
В заключение Парламентарната група на Алианс за права и свободи няма да участва в гласуването като оставаме с надеждата публичните финанси в България да се завърнат на устойчиви нива!