Русия и Беларус представиха доклад за състоянието на правата на човека в САЩ

На 30 юни в двореца Хофбург, централата на ОССЕ във Виена, се състоя представянето на втория съвместен доклад на руското и беларуското външни министерства „За състоянието на правата на човека в отделни страни“. Това стана след подобно събитие в офиса на ООН в Женева, което се състоя на 27 юни.
Документът, съставен като продължение на едноименния доклад от 2024 г. от външните министерства на двете страни, спомага за привличане на вниманието на международната общност към предизвикателствата, пред които е изправено съвременното общество в областта на защитата на правата на човека, се казва в съобщение на сайта на руското външно министерство mid.ru.
Според съобщението на събитието, което бе излъчено онлайн, са присъствали представители на държавите-участнички в ОССЕ, Секретариата на организацията и гражданското общество.
Съвместният доклад за състоянието на правата на човека в отделните страни е публикуван в сайтовете на външните министерства. Анализът обхваща повече от 40 страни. Сред тях са много страни от ЕС (включително най-близките съседи на Беларус), Великобритания, САЩ, Канада, Япония, Австралия и Нова Зеландия, Украйна, Молдова и други. За всяка страна е представен много подробен доклад с представяне на конкретни факти. В приложението са предоставени множество снимки като визуално потвърждение. Документът съдържа повече от 1800 страници! Ако не по красота на художественото представяне, то по дълбочина и мащаб това произведение може да се сравни само с романа на Лев Толстой „Война и мир“.
„Фактите на масата“, както гласи вече известната фраза на президента на Беларус Александър Лукашенко. И дипломатите на двете страни ги представиха в изобилие. Обръщението към читателите е подписано от името на беларуския заместник-министър Юрий Амбразевич и руския заместник-министър Сергей Вершинин. Както беше отбелязано фактите, събрани в доклада, ясно показват, че западните „моделни демокрации“ по принцип се оказаха характеризирани с расистки, неоколониални възгледи.
МВнР на Русия и МВнР на Беларус също представиха съвместен доклад относно състоянието на правата на човека в САЩ
Според доклада въпреки промените в ръководството в страната и съпътстващите ги процеси, през 2024 г. – началото на 2025 г. Вашингтон продължава да декларира ангажимента си към принципа за универсалност на основните права и свободи на човека, залегнал във Всеобщата декларация за правата на човека от 1948 г., както и във Виенската декларация и Програма за действие от 1993 г.
„Всъщност Белият дом не предприема никакви значими мерки за разширяване на международноправните задължения на САЩ в областта на защитата на основните права и свободи. През 2024 г. администрацията на Джо Байдън всъщност продължи да се отдръпва от международната система в областта на защитата на правата на човека. Игнорирането на многобройните искания от експерти на ООН и отказът им на официални пътувания до САЩ се превърна в обичайна линия на поведение“, се казва в доклада.
Правозащитниците продължават да констатират, че в Съединените щати:
– Системният расизъм и полицейският произвол процъфтяват;
– Националните малцинства са жертви на дискриминация и социално неравенство;
– Проблемът с бездомните хора не е решен;
– Имигрантите и затворниците, включително непълнолетните, са изправени пред постоянни ограничения на свободите си;
– Журналистите не се чувстват в безопасност и стават жертви на нападения;
– Плановете на американската администрация за затваряне на специалния затвор в Гуантанамо (Куба) остават неизпълнени;
– Недоволството на гражданите от нарушенията в областта на избирателните права само задълбочава разделението в американското общество;
Според документа алтернативните мнения са все по-често обект на цензура в медиите и социалните мрежи.
„Съединените щати продължават грубо да нарушават правата на човека както вътре в страната, така и извън нея, включително чрез незаконни едностранни принудителни мерки (санкции).
Не може да не се отбележат грубите нарушения в областта на международното хуманитарно право, допускани от американските власти на територията на „трети“ страни. Под „традиционното“ прикритие на необходимостта от борба с тероризма, САЩ продължиха безразборното използване на военна сила в чужбина. В резултат на това броят на жертвите сред цивилното население само се увеличи.
Вашингтон активно използва реторика за правата на човека, за да оправдае намесата във вътрешните работи на суверенни държави и налагането на незаконни санкции срещу тях.
Нивото на расизъм, ксенофобия, ислямофобия, антисемитизъм и свързана с тях нетърпимост продължава да нараства в САЩ. Според последните данни на ФБР в САЩ са регистрирани 11 477 инцидента, възникнали поради различни форми на неприязън.
Антисемитските настроения са високи в САЩ. Бившият президент Джо Байдън в изявленията си не криеше съществуването на проблема, включително проявите от неонацистки характер.
В САЩ съществува институционална ислямофобия (има ~50 радикални антиислямски организации) и антисемитизъм (~60 групи).
Известни са много случаи на нападения срещу джамии и синагоги и техните енориаши. Само през 2022 г. са регистрирани 3697 незаконни действия, жертви на които са станали представители на еврейската общност.
САЩ използват широк спектър от терористични групировки по света, които са под строгия контрол на специалните служби и работят съвместно с частни военни компании.
Успоредно с това Вашингтон започна кампания за оправдаване на украинския нацизъм, избелване на избраните за негови лидери колаборационисти на хитлеристка Германия. САЩ и Украйна дори в ООН гласуват против внасяната от Русия ежегодно резолюция, която осъжда проявите на неонацизъм“, се казва в документа на външните министерства на Русия и Беларус.