Има данни за голямо находище на редки земни елементи в Сибир

Учени от Института по геология и минералогия на Сибирския клон на Руската академия на науките откриха, че преди почти 2 милиарда години съставът на голямо находище на редкоземни метали в Забайкалието се е променил под въздействието на високотемпературна течност. Получените данни позволяват по-точна оценка на минералните запаси и намиране на перспективни райони за по-нататъшно проучване, съобщиха за ТАСС от пресслужбата на Института по геология и минералогия на Сибирския клон на Руската академия на науките. Катугинското находище на редкоземни метали се намира в северната част на Забайкалския край и е уникално с това, че редкоземните елементи в него се намират вътре в гранитни скали. Преди това се смяташе, че се е образувало в резултат на охлаждането на силно флуорирана алкална стопилка в дебелината на земната кора преди 2,06 милиарда години.
„Нови данни показват, че преди около 1,92 милиарда години е настъпило преразпределение на редкоземни елементи. Учените предполагат, че на този късен етап е могло да се случи и допълнително обогатяване на скалите с рудни елементи. Резултатите от изследването могат да помогнат при търсенето на подобни находища в други региони на нашата страна“, казаха от пресслужбата.
За да разберат какво се е случило в миналото, изследователите започнали да изучават циркония, минерал, който може да остане практически непроменен в продължение на милиарди години. Анализът на включванията в циркония и неговата структура ни позволява да определим средата, в която минералът е кристализирал, и условията, при които са се образували скалите. Изотопният състав на циркония може да се използва за определяне на времето на геоложките събития, протичащи със скалата. В резултат на това учените открили няколко вида цирконий в находището, образувани в различни периоди. „Предполагаме, че флуидът (горещата течност – бел. ТАСС) е повлиял на оригиналните гранити и това е довело до такава трансформация на скалите. Разбрахме и състава на флуидите. Оказа се, че доминиращите компоненти са въглеродният диоксид и флуорът. Те са съставлявали по-голямата част от флуида, който е „изпарил“ оригиналните гранити“, цитира пресслужбата един от авторите на изследването, Анастасия Старикова.
Учените смятат, че промените в състава на находището са причинени от приток на топлина, дължащ се на тектонични процеси във вътрешността на Земята. Изследователите също така предполагат, че горещата течност, която е променила рудата, може да е била донесена на повърхността от дълбок източник. „Необичайната геохимия на комплекса открива нови перспективи за изучаване на механизмите на образуване на руда“, отбелязаха от института.