Кооперациите съзидават по-добър свят!

Изказването е направено на 2 юли 2025 г. по време на кръглата маса „Ролята на колективното начало и на кооперативното движение за култивирането на солидарно общество“

Бих желал в началото на своето кратко изложение да поздравя организаторите на кръглата маса, Фондация „Солидарно общество“ и Националния кооперативен всекидневник „Земя“, за полезната и навременна инициатива да бъде обсъдена актуалната тема, свързана с ролята на кооперативното начало и на кооперативното движение за култивирането на солидарно общество.
Въпросът за ролята, мястото и значението на кооперациите в социално – икономическото развитие заема важно място в дневния ред на ООН. Този въпрос в течение на много години е предмет на обсъждане в Общото събрание и в Икономическия и социален съвет на ООН, в рамките на специализирани агенции от системата на световната организация и на много други международни форуми. Отчитайки особеното значение на кооперациите в съвременния свят, Общото събрание на ООН вече 2 пъти обявява Международна година на кооперациите. За първи път тази инициатива бе реализирана през 2012 г., а на своята 79-та сесия от миналата година Общото събрание на ООН взе решение 2025 г. да бъде отново отбелязана като Международна година на кооперациите под мотото „Кооперациите съзидават по-добър свят“. Освен това с цел да се подобри информираността на обществата за кооперациите като съществен фактор за приобщаващи и устойчиви решения в усилията за изграждане на един по-добър и справедлив свят, всяка година по решение на ООН се отбелязва и Международния ден на кооперациите, който тази година ще се отпразнува на 5 юли.
За да разберем мащаба и приноса на кооперациите бих желал да отбележа, че по данни на ООН от 2023 г. в света има около 3 млн. кооперации и 10% от работещите са или наети на работа в кооперациите, или са собственици, които работят в кооперативите. Освен това 300 от най-големите кооперации в света, които произвеждат и предоставят много съществени стоки и услуги генерират годишен доход в размер на повече от 2,1 трилиона щ. д.
Общото събрание на ООН в редица свои резолюции, документи и решения многократно подчертава необходимостта от развитие на кооперациите в различни форми като важен фактор, съдействащ за максималното участие в икономическото и социалното развитие на всички групи от населението, вкл. жените, младежите, възрастните хора, хората в неравностойно положение, които със своята дейност допринасят за решаването на важни социални въпроси като изкореняването на бедността и глада. Тази успешна форма на бизнес модел придава един по-справедлив и демократичен характер и устойчивост на обществата в условията на социално-икономическото развитие.
Особено място сред документите, приети от Общото събрание на ООН заема докладът на Генералния секретар на ООН от 17 юли 2023 г. озаглавен „Кооперативите в социалното развитие“.
Докладът очертава ключовите политики и действия, които биха могли да подпомогнат кооперациите в реализирането на техния пълен потенциал за подкрепа на държавите-членки за постигане на Целите за устойчиво развитие на ООН, включително чрез предоставяне на достойна работа, помагане на напредъка в премахване на бедността и поощряване на устойчивостта на околната среда. Докладът използва подхода на предприемаческата екосистема като аналитична рамка и предлага указания, които държавите-членки биха желали да използват за подкрепа на кооперациите като устойчиви и успешни начинания. Подходът на предприемаческата екосистема включва мрежа от взаимосвързани действащи лица, организации, институции и процеси, които се обединяват за да свързват, посредничат и управляват дейността на предприемачите в местната среда.
В същия доклад се посочва, че Департаментът по икономически и социални въпроси на Секретариата на ООН е направил проучване относно реализираната дейност по време на Международната година на кооперациите в 2012 г. В резултат на това проучване са идентифицирани 5 области, в които биха могли да се осъществят политически действия. Те са следните:
- Законодателство, политики и институции за подкрепа на кооперациите.
- Образование и изграждане на капацитет в областта на образованието за кооперациите.
- Кооперативна култура.
- Предоставяне на фондове и финансиране.
- Мрежи и партньорства.
На основата на направените анализи в документи на ООН и решения на специализирани агенции от системата на ООН биха могли да се откроят следните четири по-важни препоръки към правителствата :
- Правителствата би следвало да търсят постоянно възможности за създаване на благоприятни условия за дейността на кооперациите, вкл. чрез усъвършенстване на нормативната уредба, провеждането на политики, съдействащи поощряване създаването и функционирането на този социален бизнес модел, осигуряване на адекватен достъп до налични и нови източници на финансиране.
- Отчитайки значимата роля и потенциала на кооперациите в социално-икономическото развитие, то би следвало тяхната дейност да бъде интегрирана в стратегията за национално развитие и в усилията на правителството за реализирането на Дневен ред 2030 на ООН и в процеса на подготовката на Доброволните национални прегледи по изпълнението на Целите за устойчиво развитие на ООН.
- Необходимо е да се усъвършенства събирането на информация и на данни за статистиката за кооперациите на основата на указанията относно статистиката за кооперациите приети в 2018 г. от Международната организация на труда.
- Би било целесъобразно да се обмисли препоръката направена в редица документи на ООН за включване на въпроса за кооперациите в учебния материал на всички нива, за да могат повече хора да бъдат осведомени за този успешен бизнес модел.
Уважаеми дами и господа,
Отбелязването на Международната година на кооперациите открива допълнителни възможности за по-широко информиране на българското общество за съществения принос на кооперациите в решаването на важни социално-икономически задачи и в усилията за създаване на един по-справедлив и демократичен свят, основан на приобщаване и солидарност.
*Авторът е председател на Дружеството за Обединените нации в България