Евродепутатите заличиха “македонската идентичност” от доклада за напредъка на Скопие

Европейският парламент гласува годишния доклад за напредъка на Република Северна Македония по пътя към Европейския съюз. Той беше приет с 461 гласа “за”, 121 – “против” и 107 – “въздържал се”.
Проектът, който беше одобрен от парламентарната комисия по външни работи на 24 юни, предизвика напрежение в България заради формулировката “македонски език и идентичност”.
За отпадането ѝ при гласуването са постигнали съгласие трите най-големи политически сили в Европейския парламент – Европейската народна партия, социалистите и демократите, “Обнови Европа”, подкрепени от “Зелените”. Евродепутатите ще гласуват и годишните доклади за Албания, Босна и Херцеговина и Грузия.
Формулировката “македонски език и идентичност” в проектодоклада за напредъка на Скопие предизвика напрежение в България. На 24 юни той бе одобрен от парламентарната комисия по външни работи с 40 гласа “за”, 19 “против” и 10 въздържали се.
Тогава комисията не допусна внасянето на устна поправка от групата на Европейската народна партия (ЕНП) в текста преди думите за “македонски език и идентичност” да бъде добавено определението “съвременен”.
Република Северна Македония подаде молба за членство през март 2004 г. и получи статут на страна членка през декември 2005 г.