Рейтингите на демократите в САЩ паднаха до 35-годишно дъно

Рейтингът на Демократическата партия на САЩ е паднал до най-ниското си ниво през последните 35 години, според анкета на The Wall Street Journal. 63% от анкетираните имат отрицателно мнение за демократите, докато 33% ги одобряват. Същевременно анкетираните имат по-скоро негативно мнение и за Републиканската партия и президента Доналд Тръмп, но разликата в оценките не е толкова съществена, колкото по отношение на демократите: съответно 11 и 7 процентни пункта. 19% от анкетираните имат „много благоприятно“ отношение към републиканците, докато само 8% оценяват демократите по този начин.
Американците не одобряват политиката на Тръмп в почти всички отношения (изключение прави политиката по отношение на нелегалната имиграция). В същото време анкетираните се доверяват повече на републиканците в Конгреса, отколкото на демократите, по почти всички въпроси: изключенията тук бяха въпросите на здравеопазването и ваксинацията.
Както отбелязва WSJ, демократите се надяваха, че негативната реакция на избирателите към представянето на Тръмп ще бъде достатъчно силна, за да си възвърнат мнозинството в Камарата на представителите на изборите догодина. Изданието припомня, че подобна ситуация се е развила по време на първия президентски мандат на Тръмп: тогава, по време на междинните избори през 2018 г., републиканците загубиха поне 40 места и мнозинството в Камарата на представителите. Анкетата обаче показва, че демократите трябва да убедят избирателите, че могат да се справят по-добре от партията на Тръмп.
„Марката на демократите е толкова лоша, че те не заслужават доверието да критикуват Тръмп или Републиканската партия“, каза демократичният социолог Джон Ансалоун, който е работил по анкетата. Той подчерта, че Демократическата партия трябва да се свърже отново с „истинските избиратели и работещите хора“ и да изясни кого представляват и какво е тяхното „икономическо послание“.
Според проучване на Gallup от юли, рейтингът на одобрение на Тръмп е спаднал от 47% на 37% шест месеца след началото на втория му мандат, само малко по-високо от най-лошото му представяне в края на първия му мандат (34%).