Калоян Паргов: Смяната на ръководство на КПК е обвързана с ПВУ и сумата от 5 млрд.

Закриването на КПК би повлияло отрицателно върху стабилизирането на финансите на държавата, счита заместник-председаелят на БСП
Вече има процедура за смяна на настоящото ръководство на КПК и очевидно е наложителна. Тя е обвързана с Плана за възстановяване и устойчивости с една колосална сума от 5 милиарда. А една от задачите на това правителство е стабилизиране на държавата и финансите. Това каза заместник-председателят на НС на БСП Калоян Паргов в ефира на БНР.
По думите му държавата изпитва остра нужда от пари – емитират се и заеми, за да се подпомогне процеса, да се завърти инвестиционния процес в държавата отново и да заработи държавата, на фона на социални справедливи претенции за увеличение на възнагражденията в различни сектори, като тези с младите медици и други. И в случая закриването на КПК би повлияло отрицателно върху тази поставена цел за стабилизиране на финансите на държавата.
Паргов каза, че има и предложение КПК да се преформатира и да се върне към стария вид – КПКОНПИ, но този въпрос вероятно ще бъде оставен за есента.
“На този етап тече номинационна процедура. Ние сме направили своето предложение тази седмица – за г-н Петър Коев”, обясни заместник-председателят на БСП.
Според него като наблюдаваме вчерашния ден след 7.50 часа сутринта, най-вече поведението на ПП-ДБ, ДСБ, те бяха поставени в шах-шех със свои различни позиции. “Ген. Атанасов иска закриване, ПП не иска закриване, ДБ ще умуват до есента“, припомни Калоян Паргов.
“Неслучайно започнах с темата за стабилните финанси на държавата и нуждата от пари, за да се рестартира ролята на държавата в най-големия инвеститор, с преразпределението на бюджета. Без парите от Плана за възстановяване нищо няма да се случи”, категоричен е Паргов допълни: „Пицата“ на Дянков, с която се шегуваме толкова години – дали е постна, дали или не, ще се превърне в едно обикновено хлебче, намазано с масло и чесън”.
Той коментира и вотовете на недоверие – когато се използват необмислено и прекалено често, губят силата на инструмент на опозицията. “Когато те станат ежедневие, а те станаха, губят своята тежест, тъй като се преодоляват по един или по друг начин и правителството продължава да работи”, заяви Калоян Паргов.