Защо Вашингтон се нуждае от мъдростта на Кисинджър?
На 20 юли в държавната резиденция Дяоютай китайският председател Си Дзинпин се срещна с бившия американски държавен секретар Хенри Кисинджър. Си Дзинпин припомни, че д-р Кисинджър е стар приятел на китайския народ, който години наред е давал своя принос за насърчаването на китайско-американските отношения и за укрепване на приятелството между китайския и американския народ. Кисинджър заяви, че двустранните отношения между САЩ и Китай са от жизненоважно значение за мира и просперитета на двете страни и целия свят. Той изрази и своето желание да продължава да работи за подобряване на взаимното разбирателство.
Преди 52 години Кисинджър в ролята си на специален пратеник на американския президент посети Китай и се срещна с тогавашните лидери на страната. След визитата двете страни стартираха процедура за нормализирането на двустранните отношения. Именно този момент се смята за най-важният в дипломатическата кариера на Кисинджър. Към момента той вече е бил над сто пъти на посещение в Китай и все още работи усилено за развитието на диалога и контактите между Вашингтон и Пекин.
В американските политически кръгове Кисинджър представлява прагматична сила, която се застъпва за диалог и ангажираност с Китай и правилно справяне с различията. Такава политика може да формулира рационална и конструктивна насоченост по отношение на Китай. Гледайки назад в историята, именно това е правилният начин, по който сътрудничеството и двустранните отношения между двете държави са работили най-стабилно.
Въпреки че посещението на Кисинджър този път е от лично естество, контактите на официално ниво между Китай и САЩ също се увеличиха значително. Наскоро държавният секретар на САЩ, министърът на финансите и специалният пратеник на президента по въпросите на климата бяха на официални визити в Китай. Много анализатори смятат, че подобряването на китайско-американските отношения отваря нов прозорец за възможности, което също доказва, че относно развитието на китайско-американските отношения трябва да се отговори на въпроса „как“, а не „дали“ ще бъде възможно.