БСП: Стотици милиони ще плащаме заради “Росенец”
„БСП се обяви против прекратяването на концесията на „Росенец“, защото това противоречи на интересите на България. Нищо не се връща на държавата, защото, преди да се върне нещо от приватизационен или концесионен договор, трябва да се спазва международното право и правото на Република България – навсякъде по света, когато се подпише концесионен договор, той трябва да се изпълнява. Разтрогването на концесионен договор ще струва стотици милиони и загубата за България ще бъде много по-голяма, отколкото евентуалната печалба.“ Това заяви народният представител от „БСП за България“ проф. Румен Гечев в ефира на Euronews Bulgaria.
Социалистът посочи още: „Първо, България ще понесе огромни загуби, а Българската социалистическа партия не иска да подкрепя процедури по загуби на България за стотици милиони. Второ, това поставя под въпрос самото нормално функциониране на рафинерията, тъй като пристанище „Росенец“ е дадено на концесия, но то има представители на българската „Гранична полиция“, на българските „Митници“, на българската НАП – както навсякъде по света, такива стратегически обекти се намират под прекия контрол на държавата“, обясни проф. Гечев и посочи, че обектът е под постоянно видеонаблюдение не само от страна на „Лукойл“, но и на българските служби и държавни институции.
Той коментира позицията на Делян Добрев по казуса: „Колегата знае нашите аргументи, но премълчава, защото това е в интерес на позицията на неговата партия ГЕРБ, която е на юруш да слугуват на Вашингтон и на Брюксел, без значение колко милиарда струва на България“, каза социалистът.
Проф. Гечев припомни: „Концесията на „Росенец“ е сключена с правителството на Бойко Методиев Борисов. А господин Добрев не е ли депутат на ГЕРБ, или бъркам? Те трябва да се срамуват, защото изведнъж излиза един депутат от ГЕРБ и говори – иска да се отнеме концесия, която той е гласувал с цялата група на ГЕРБ“, изрази възмущение социалистът.
Той категорично заяви: „Няма никакво искане на ЕК към България за това пристанище. България постигна дерогация, България и Унгария получиха изключения от санкциите на ЕС за доставки на петрол до 2025 г. По каква логика някой в България, освен някакъв пренатегач, който пази от затвора своите политически лидери, ще звъни на Брюксел да пита: „Извинете, Вие като сте ни дали дерогация на рафинерията, ние не може ли да затворим пристанището?“. Това противоречи на здравия разум. Това са натегачи, слугинаж, които не се интересуват от последиците за България, само и само да спасят шефовете си от затвор“, каза проф. Гечев.
Той посочи, че има опасност за доставките и цените, при положение че се разтрогва договорът: „Не мога да гадая какво ще бъде поведението на ръководството на „Лукойл“, но това акционерно дружество най-вероятно ще предприеме ответни мерки. Едните мерки ще бъдат търсене на юридическа международна защита и вторите мерки могат да бъдат свиване на производството, а това ще има отражение към пазара в България, защото „Нефтохим“ осигурява 40% от петролните продукти на България. Спирането на работата на „Лукойл“ ще повлече тежки последици за България, защото там пряко и косвено са свързани десетки хиляди хора“, заяви проф. Гечев.
По отношение на управляващото мнозинство социалистът заяви: „Вие знаете ли друга страна, където хора от списъците „Магнитски“ и други стоят на първия ред на парламента? Това ли е промяната на България? Това ли чака народът вече 30 години? И сега тези хора тичат и ще се изпребият да слугуват на Вашингтон и на Брюксел за сметка на България, правят предложения, които противоречат на здравия разум: ЕК е направила дерогация на България, тези тичат и звънят по телефоните: „Не може ли да ни накажете още повече?“. Трябва да има някаква причина – и причината е, че не искат да влязат в затвора, а това е за сметка на българите“, каза народният представител от „БСП за България“.