КС допусна жалбата за спрения референдум за еврото
Конституционният съд допусна за разглеждане по същество искането на 49 народни представители от Народното събрание за установяване на противоконституционност на Решението за произвеждане на национален референдум за българския лев. Това става ясно от прессъобщение на съда.
Предложението е внесено от Инициативен комитет на 7 април 2023 г. в Народното събрание, прието от Народното събрание на 07 юли 2023 г.
Тя е за установяване на противоконституционност на решението на Народното събрание за отказ от произвеждане на национален референдум с въпрос: “Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година?“ Докладчик по делото е съдия Соня Янкулова.
Конституционният съд единодушно отклони искането на Иван Гешев за задължително тълкуване на чл. 130, ал. 4, изречение първо от Конституцията и искането на тричленен състав на Върховния административен съд за задължително тълкуване на чл. 130 от Конституцията и прекрати производството по конституционното дело, съобщи КС на сайта си.
Искането е свързано с изтеклия мандат на Висшия съдебен съвет и е отправено от Иван Гешев, преди да бъде освободен от длъжността главен прокурор.
В искането се поставят три основни въпроса.
Два от тях са: прекратяват ли се функциите на съвета с изтичане на мандата му и допустимо ли е да се формира нов с избраните през 2022 г. членове от професионалната квота на съдиите и прокурорите заедно с членовете по право – председателите на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС) и главния прокурор.
Третият въпрос е: конституционно допустимо ли е Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да взема решения по отношение на председателите на ВКС, ВАС, главния прокурор и другите административни ръководители в органите на съдебната власт.
Още в неделя професор Атанас Семов, конституционен съдия и докладчик по делото, заяви, че отговорът на въпроса, зададен от Гешев, е очевиден. Той посочи, че ВСС вече изпълнява функциите си в продължение на 10 месеца след изтичането на мандатите на членовете му.
Проф. Семов добави, че самият Висш съдебен съвет е подчинен на принципа на непрекъснатост на функционирането и неговите функции могат да бъдат прекратени само с изменения в Конституцията или ако се премахне органът.
„Самият Висш съдебен съвет не е мандатен орган, а постоянно действащ, подчинен на принципа на непрекъснатост на функционирането. Неговите функции могат да бъдат прекратени само с изменения в Конституцията или, ако се премахне органът”, посочи Семов.