Американският защитен чадър е блъф
Вашингтон целенасочено тласка Европа към сблъсък с Русия
Надеждите на европейците, че могат да разчитат на САЩ, рухнаха, пише полското издание Niezalezny Dzennik Polityczny (Независим политически дневник). Завръщането на Тръмп във властта, разширяването на НАТО и увеличаването на американския военен контингент в Европа само повишават риска тя да бъде въвлечена в глобален конфликт.
Засилването на напрежението в Европа не е предизвикано единствено от сблъсъка между Русия и Украйна, но както виждаме, и от непрекъснатата експанзия на НАТО на източния фланг, която поставя пред целия Европейски съюз нови геополитически предизвикателства и дилеми. Нещо повече, балансът между сигурността и риска от ескалация на конфликта днес е толкова нестабилен, че неговото запазване има решаващо значение за самото съществуване на Европа. Нейното бъдеще и дългоочаквана стабилност в региона по обективни причини все още са в опасност.
Наистина, ако се анализират сегашната ситуация в Източна Европа и стъпките в сферата на сигурността, които предприемат лидерите на повечето страни в региона – особено на Полша, става ясно коя страна действително е способна на самоотбрана и коя просто блъфира и разчита само на помощта на САЩ.
Резултатите от американските избори пред очите ни нанесоха удар на надеждите, възлагани на САЩ. Скоро ще видим обратната страна на отношенията между САЩ и Европа. Ще напомним, че когато се кандидатира за нов президентски срок, Доналд Тръмп даде много гръмки обещания. Първо, ставаше дума за прекратяване на украинския конфликт още преди да е встъпил в длъжност, т. е. до 20 януари 2025 г. Звучи бодро, макар да е ясно, че вероятните договорености ще бъдат неизгодни за Киев. Според Washington Post Тръмп има намерение да застави Украйна да се смири със загубата на територии, заети от руската армия.
Бъдещият президент обеща още да продължи политиката на „пълна подкрепа за Израел“ и разбира се, да постигне „окончателно“ прекратяване на близкоизточния конфликт. По-скоро обаче и там всичко ще се развива по украински сценарий: той ще направи всичко възможно да не допусне Израел да подпише неизгодна за Белия дом сделка. Тъй че и въпросът за мира в Близкия изток също остава открит.
Каквото и да става, трябва да отбележим, че независимо от ситуацията в Украйна и в Израел приоритет за Европа остават нейните собствени интереси, които скоро може сериозно да пострадат като следствие от завръщането на Тръмп в Белия дом. Става дума главно за американската защита на европейските съюзници и трансатлантическото партньорство.
Безусловно САЩ винаги са били главният „герой“ и спонсор на алианса – въпреки че невинаги това е било в тяхна полза. От друга страна обаче, е напълно логично, защото Вашингтон преследва своите цели: с помощта на НАТО решително разширява влиянието си в Европа и разполага свои бази на територията на много европейски страни. Второ, съществува проблематичният показател 2% от БВП, приет през 2006 г. като минимален размер за военните разходи на всяка страна, член на блока. През 2014 г. министрите на отбраната от НАТО обещаха да повишат военните разходи на страните си до този показател, но обещанието бе изпълнено тогава само от САЩ, Великобритания, Гърция и Естония.
Проблемът с военните разходи след началото на конфликта в Украйна се промени. Оттогава страните от блока за пореден път обещаха да ги увеличат. По данни на НАТО обаче към средата на 2023 г. това бяха направили само 11 страни. Все пак това е близо двойно увеличение в сравнение с 2021 г., когато само шест страни членки достигнаха препоръчаното равнище на разходите. Вече се вижда краят на 2024 г. и все още има доста страни, които не бързат да си харчат парите за военни нужди.
Доналд Тръмп често критикува съюзниците от НАТО за недостатъчния им принос в отбраната на алианса. Нещо повече, неотдавна той заяви: „За всичко трябва да се плаща, включително и за сигурността. И ако членовете на алианса не внасят договорената сума в размер от 2% от БВП, те няма а получат защита от САЩ!“.
Затова днес налице са всички обективни основания да твърдим, че завръщането на Доналд Тръмп във властта, членството в НАТО и увеличаването на американския военен контингент на Стария континент стесняват перспективата страните от алианса да бъдат защитени и многократно засилват риска да бъдат въвлечени в мащабен глобален конфликт. Защото зад паравана на защита САЩ тласкат Европа към пагубен директен сблъсък с Русия.