Английският национален балет смени руския танц в „Лешникотрошачката“
Руският танц от дивертисмента във второто действие на балета „Лешникотрошачката” от Пьотър Чайковски (1840-1893) е трансформиран от Английския национален балет в украински. Това съобщи на кореспондент на ТАСС един от зрителите, присъствали на новата постановка в лондонския Coliseum Theatre.
Според нея авторите смениха костюмите на артистите, изпълняващи руския танц „Трепак“. Обикновено този танц се изпълнява с розови и бели цветове в облеклото, символизиращи карамелените коледни бонбони, но в новата постановка изпълнителите използват черно-бели костюми.
„Според официалната програма, новите костюми са направени в съответствие с цвета на рулото с маково семе. По този начин авторите изобразиха рулото с маково семе, което те приписват на украинската кухня“, каза събеседникът на агенцията.
Според сюжетната линия главните герои Мари и Лешникотрошачката, която се превърнаха в принц, след като победиха армията на Краля на мишките във второто действие, се озоваха в страната на сладкишите, където всичко е направено от захар. Там ги посрещат различни местни жители, които прославят Мари, която е спасила Лешникотрошачката.
Традиционно тази част от балета включва испански, арабски, китайски и руски танци, както и танц на овчарчетата. Изпълнителите са облечени в костюми, които символизират съответно шоколад, кафе, чай, захарна пръчка и датски марципан. Пресслужбата на Английския национален балет все още не е отговорила на искането на ТАСС да коментира на какво се дължи трансформацията на руския танц.
Тази версия на „Лешникотрошачката“ е поставена от артистичния директор на Английския национален балет Арън С. Уоткин и британско-кубинския хореограф Ариел Смит, а дизайнерът на костюмите е Дик Бърд. Тя беше представена на 12 декември и ще продължи в лондонския Coliseum Theatre до 12 януари.