Бъдещото германско правителство обеща значително да увеличи разходите за отбрана

Бъдещото германско правителство на Фридрих Мерц днес обеща значително да увеличи разходите за отбрана през идните години, за да могат страната и Европа като цяло да допринесат с много повече за собствената си сигурност след отстъплението на САЩ при Доналд Тръмп, предаде Франс прес.
“Разходите за нашата отбрана трябва да се увеличат значително и стриктно до края на мандата на сегашния парламент”, пише в договора за коалиционно правителство, подписан от консерваторите и социалдемократите след няколко седмици на преговори след парламентарните избори в края на февруари.
В документа се добавя, че “за първи път след края на Втората световна война Германия и Европа трябва да бъдат в състояние да гарантират собствената си сигурност в по-голяма степен”.
Двете партии в бъдещото германско правителство не споменават конкретни числа, а само обявяват, че “размерът на нашите разходи за отбрана” ще бъдат “определени от целите, съвместно договорени с НАТО”.
Сегашната цел на НАТО е страните да отделят за отбрана поне 2% от БВП годишно, като няколко германски представители вече предположиха, че целта на Берлин ще бъде 3% годишно.
Администрацията на американския президент Доналд Тръмп от своя страна поиска страните членки на НАТО да отделят за отбрана 5% от БВП.
За да постигне целта си, бъдещата коалиция между консерватори и социалдемократи вече се ангажира да се освободи от “дълговата спирачка” – строгите правила за ограничение на публичните дефицити, за да увеличи значително разходите.
Стотици милиарди евро са предвидени за модернизиране на германската армия – Бундесвера, отбелязва АФП.
Освен това от подписаното днес коалиционно споразумение става ясно, че се предвижда връщането на редовната военна служба. Наборната повинност беше премахната през 2011 г. Според документа ще бъде предложена “нова, атрактивна военна служба, която първоначално ще се основава на доброволческа повинност”.
Новото правителство ще създаде и Национален съвет за сигурност, който трябва да рационализира вземането на решения в областта на външната политика и сигурността.
Този орган “ще координира ключови въпроси от интегрираната политика за сигурност, ще разработва стратегии и ще осигурява стратегически прогнози, ще прави съвместни оценки на ситуацията и по този начин ще представлява орган за съвместно вземане на политически решения”, се уточнява в коалиционното споразумение.
Федерален съвет за сигурност, който заседава тайно, вече съществува, като той се занимава с износа на оръжие в чужбина и с други въпроси, отбелязва ДПА.
В коалиционното споразумение са включени мерки, имащи за цел ограничаване на нелегалната миграция, включително връщане на търсещи убежище на границата, организиране на депортации на сирийски граждани и преустановяване на събирането на семейства, отбелязва Ройтерс.
Партньорите се споразумяха още да прекратят за две години събирането на семействата с така наречения статут на субсидиарна закрила и да спрат всички държавни програми за прием на бежанци, както и да не създават нови програми в бъдеще, става ясно от документа. Търсещите убежище ще бъдат връщани на границата в координация със съседните страни.
Бъдещото правителство иска да депортира обратно в страните им и граждани на Сирия и на Афганистан, като ще започне с престъпници и потенциално опасни хора и ще премахне натурализацията на мигранти след три години престой в Германия. Новият кабинет обаче ще запази гражданските реформи, приети от предишното правителство.
“Ще предоставим пълна подкрепа на Украйна, за да може тя ефективно да се защитава срещу руския агресор и да утвърди позицията си в преговорите”, е записано в коалиционното споразумение.