Байдън и Тръмп разиграха обидна за Куба политическа игра
През втория президентски мандат на Доналд Тръмп САЩ ще засилват конфронтацията срещу Куба
Напусналият Белия дом предишен президент на САЩ Джо Байдън и новият американски президент Доналд Тъмп разиграха една обидна политическа игра, която не прави чест на президентската институция на САЩ и на американската политика. Дни преди да напусне Белия дом Байдън извади от американския списък на терористичните държави Куба, в който тя бе включена от Вашингтон преди години без никакви основания. Всъщност единствената цел на това абсурдно обвинение бе да може да се продължава десетилетната американска блокада блокада на Куба с цел да се свали законното управление на „Острова ва свободата“ и Куба да се постави под американски контрол. Това беше лукав политически ход на Байдън, защото ако той действително иска блокадата срещу Куба до отпадне, можеше да го направи по време на четирите си години в Белия дом, а не в последната минута, преди там да влезе Доналд Тръмп, в чиято политика продължаването и засилването на санкциите на САЩ срещу Куба е траен компонент. Както се и очакваше, едно от първите решения на президента Тръмп бе да анулира решението на Байдън, защото още по времето на предишното си президентство той се очерта като яростен привърженик на санкциите срещу Куба.
Вече 64 години Куба живее под икономическа блокада, наложена от САЩ срещу обявената от страната независимост. Краткият период на бледо затопляне на отношенията със съседната на САЩ необикновена държава по време на президентството на Барак Обама след това беше заменен от нови, още по-тежки ограничения във икономическата, финансовата и сдруги области. Забранени бяха посещенията на американски граждани на „Острова на свободата“, както и дори доставките на хуманитарна помощ. Това се случи по време на предишния президентски мандат на Доналд Тръмп. Тогава САЩ забраниха и круизните кораби с туристи да акостират в Хавана. Именно Тръмп включи Куба отново без никакви основания в списъка на държавите.
Според някои оценки американското търговско и икономическо ембарго е струвало на Куба повече от един трилион долара за изтеклите шест десетилетия. Много от днешните проблеми, които се натрупват в икономическата и социалната сфера на Куба се дължат именно на продължаващия десетилетия американски политически и икономически натиск.
Мнозинството държави в света, включително страните от ЕС, от години се обявяват за отмяна на неоснователните икономически санкции срещу Куба, каквито по време на новия президентски мандат явно ще бъдат използвано и срещу други държави по света, които не се в крак с американските интереси .
В края на миналата 2024 г. Общото събрание на ООН за пореден път прие резолюция с призив за отмяна на кубинската блокада на САЩ . Резолюцията бе подкрепена от 187 държави с настояване САЩ да отменят икономическите, финансовите и търговските санкции срещу Куба. Към тези държави принадлежи и България, която има дългогодишни традиционни приятелски отношения и сътрудничество с Куба.
Решението на Доналд Тръмп да възстанови суровите мерки за икономическа война срещу Куба, които неговият предшественик беше премахнал само дни преди това, бе наречен в Хавана „демонстрация на агресивността на американския империализъм срещу суверенитета, мира и благосъстоянието на кубинското население“. В декларация на кубинското правителство преди няколко дни бе посочено, че включването на страната за пореден път в произволния списък на държавите, за които се предполага, че спонсорират тероризма, отново показва абсолютно пренебрегване на истината.
„Доналд Тръмп е свързан с групите и политиците, които превърнаха агресията срещу Куба в начин на живот и които от десетилетия печелят от антикубинската политика на САЩ. Всички те носят голяма отговорност за тежката икономическа ситуация в страната и увеличаването на миграционния поток от Куба към САЩ“, се посочва в декларацията.
По-нататък в документа си изтъква, че икономическата блокада, нейното засилване и новите агресивни мерки ще продължат да тежат, с много вредно въздействие, върху кубинската икономика, стандарта на живот, потенциала за развитие и легитимните мечти за справедливост и благополучие на кубинския народ. Същевременно си изразява се убеденост и решителност, че това няма да отклони страната от социалистическия път, от усилията за възстановяване на икономиката, от насърчаването на по-голяма солидарност, креативност, талант, трудов дух, така че Куба като един непревземаем бастион да продължи да защитава свободата, независимостта, суверенитета и нейното право да гради бъдещето си без чужда намеса.
В заключение в декларацията се изразява също благодарността на Куба за многобройните прояви на подкрепа и солидарност, получени от цял свят, от правителства, от живеещи в чужбина кубинци, от парламенти, политически, религиозни и социални организации, както и от политически фигури в САЩ и други страни.