Българи и украинци в световна мрежа за финансови измами

Беше разкрит сегмент от световна мрежа за изпиране на пари посредством финансови измами. Касае се за наказателна отговорност на четири лица – две от които са български граждани, две са украински граждани, придобили статут на български граждани. Това съобщиха на съвместен брифинг от Окръжна прокуратура – София и Главна дирекция “Борба с организираната престъпност” (ГДБОП).
Окръжният прокурор на София Наталия Николова обясни, че се касае за учредяване на търговски дружества от лица с нисък статус, които са набирани от Ботевград, София и Ловеч. След учредяването се откриват банкови сметки. Те се предоставят на украинските граждани, които от своя страна са получавали парични суми от различни краища на Европейския съюз (ЕС) чрез банкови измами. Чрез фишинг атаки се стига до различни потребители, заблуждавани, че плащат проформа фактури на доставчици, които често общуват с въпросните лица, посочи тя.
Прокурор Николова допълни, че тези пари веднага са били нареждани към държави от Близкия изток, като по този начин през България са преминали около 3 млн. лв.
Един от украинските граждани е ръководител на групата. Обвинения ще се повдигнат на четирите лица за пране на пари и измама, като все още не е ясно къде точно пристига крайната парична сума, каза още окръжният прокурор. Едно от лицата вече е привлечено в качеството на обвиняем, а украинските граждани са обявени за издирване, тъй като не са установени на територията на България.
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Емил Борисов обясни, че операцията е била насочена срещу дейността на организирана престъпна група, извършваща финансови измами, ДДС измами и пране на пари. Той каза, че оперативните действия по разкриването на организираната престъпна група са продължили повече от година.
Окръжният прокурор Наталия Николова допълни, че жертвите на измама са били хора от Германия, Англия, Литва, Латвия, Естония и други държави в ЕС. Изпращали са различни парични суми – някои от тях по 100, 200 евро, но има и такива, които са изпращали по 5000 евро. Част от хората са били заблудени, че купуват криптовалута, а други, че дължат пари на определено дружество, поясни тя.
От прокуратурата и ГДБОП призоваха гражданите внимателно да проверяват сметките, на които изпращат парични преводи, да не потвърждават пароли и лични данни, както и да не отварят случайни линкове.