България отбелязва столетие професионална грижа за гората

Българските лесовъди отбелязаха професионалния си празник с молебен пред катедралния храм „Св. Александър Невски“. Събитието се проведе символично пред Патриаршеската катедрала, където на 12 април 1925 г. е поставено началото на „Седмицата на гората“. Тази година тя преминава под мотото: „Век от вечността в създаване, опазване и грижа!“
На официалното откриване на честванията по случай стогодишния юбилей присъстваха президентът на Република България Румен Радев, българският патриарх и Софийски митрополит Даниил, както и заместник-министърът на земеделието и храните инж. Стоян Тошев. Заместник-министърът подчерта, че българските гори са устойчиво управлявани и страната ни е едно от местата в Европа с най-голямо биоразнообразие. Той благодари на лесовъдите, горските служители и работниците в системата на горите, благодарение на чиято отдаденост се отбелязва този професионален празник.
Президентът поздрави всички лесовъди и им пожела успех във високоотговорната им мисия. „Нашата гора е много повече от източник на дървесина – тя е наше национално богатство и носител на националната ни памет и идентичност“, посочи той.
Както и преди век, националното откриване на празника на лесовъдите и работещите в горския сектор беше благословено от българския патриарх, който отслужи тържествен молебен. „Цели 35% от територията на нашата прекрасна родина е покрита с гори, това е безценно богатство“, каза патриархът и призова всички да бъдем пазители и грижовни стопани на богодаруваната ни природа.
В парковото пространство на Патриаршеската катедрала официалните лица засадиха Български дъб – символ на лесовъдската професия. Химнът на лесовъдите „Хубава си, моя горо…“, песента „За многая лета“ и звънът на храмовите камбани оповестиха началото на празника „100 години Седмица на гората“.
В седмицата от 7 до 13 април всички горски структури в страната предвиждат редица инициативи, посветени на 100-годишния юбилей на празника на лесовъдите и горските служители. Събитията включват залесителни кампании, обновяване на паметници, опазване на значими исторически места и отдаване на почит към личности, допринесли за развитието на горското дело в България. Предвидени са и образователни занимания с деца в различни населени места в страната