БАН отбеляза 24 май с тържествена церемония и академична проповед на патриарх Даниил

Българската академия на науките (БАН) отбеляза Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност с тържествена церемония и концерт.
Събитието се състоя в зала „Проф. Марин Дринов“, а церемонията беше открита от заместник-председателя на БАН проф. Емануел Мутафов. В словото си той подчерта, че академията и днес „олицетворява българщината с присъщия ѝ стремеж към знание и прогрес“. По думите му учените на БАН „пазят чист и праведен български език, публикуват обективната истина за българската история и култура, и утвърждават националната идентичност“.
Сред официалните гости бяха министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, българският патриарх и Софийски митрополит Даниил, както представители на научната и академичната общност.
Председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева изрази благодарност към учените и учителите, които продължават мисията на светите братя.
„Днес Българската академия на науките е достойният наследник на тази традиция. За своята важна дейност и авторитет тя отговорно пази и развива съвременното българско знание и участва активно в глобалния научен обмен. Тя е генератор на знания и иновации със съществен международен престиж и е твърд стожер на академичната свобода, интелектуалната независимост и просперитет“, каза тя.
По време на събитието беше прочетен поздравителен адрес от името на президента Румен Радев.
„В основата на този празник стои вярата, че образованието, науката и културата са най-силното средство за съхранение на идентичността на нашия народ и устойчива посока към неговото бъдеще. Академията продължава да надгражда с гордост постигнатото от много поколения видни български учени и да твори наука на световно ниво“, казва президентът Румен Радев в своето слово, прочетено на тържеството.
В словото си президентът също така поздравява младите учени, отличени с наградите „Проф. Марин Дринов“ и „Акад. Иван Ев. Гешов“, и им пожела бъдещи успехи.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев също се обърна към присъстващите.
„Образованието, науката и духовността са не просто най-прекият път, те са единственият път за това да живеем в едно по-добро, по-хармонично, по-проспериращо общество. И за това най-добре разчитаме на вас, Българската академия на науките, разчитаме на образователните институции, разчитаме на културните институции, разчитаме на Българската православна църква“, каза министърът.
Той поздрави младите учени, отличени с академичните награди „Проф. Марин Дринов“ и „Акад. Иван Ев. Гешов“, и изрази увереност, че само ако обединим усилията на всички образователни, културни и духовни институции, ще изградим общество с повече добри и хармонични отношения.
Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил произнесе академична проповед по време на церемонията.
„За мен е особена радост и изключителна чест да произнеса първата академична проповед в БАН по случай 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий и празник на българската азбука, просвета и култура“, каза той. Още от своето зараждане преди повече от 150 години Българската академия на науките е дълбоко свързана с Българската православна църква. Сред основателите на Българското книжовно дружество бяха светли личности от нашето Възраждане и строители на новобългарската държава като Васил Друмев и митрополит Климент Търновски. Но и в по-късно време тези връзки на тясно взаимодействие и взаимодопълване между вяра и знание, църква и наука, не спират да дават своите плодове за уважение и ползотворност. Достатъчно е да си припомним за приноса на един наш предшественик, българския патриарх Кирил, академик на БАН. Патриархът подчерта духовната дълбочина на делото на светите братя Кирил и Методий и тяхната роля като пример за поколенията.
„Ние с нашето човешко несъвършенство трябва да се стремим да бъдем следовници и чеда на св. братя Кирил и Методий, и на техните ученици. По примера на техните трудове и молитви, ученолюбието, любовта към просветата, образованието, знанията, науката са традиционни добродетели за народа. Нека техните пример и молитви стремят към придобиване на знания, на развитие на науката и на образователния процес не бъдат самоцел, а да постигат предназначението, което са ни завещали нашите първоучители – изобразяването на Божия образ в нас, чрез утвърждаването на Христовите добродетели“, каза той.
Празникът завърши с концерт на студенти от Националната музикална академия, с което Академията подчерта подкрепата си за културните и образователните институции в страната.