Борислав Гуцанов: Идеите и принципите съхраниха БСП – те ще ни преведат в бъдещето

Нашата кауза е социалната държава, както я виждаше Валери Петров в преамбюла на Конституцията, наша цел е намаляването на неравенствата – както между регионите, така и в социален план, заяви за ЗЕМЯ кандидатът за председател на БСП и социален министър
ЗЕМЯ, като кооперативна, патриотична, исторически свързана със социалните идеи медия, не е безразлична към предстоящия избор за лидер на БСП, към пътя пред партията и Обединената левица за постепенно връщане на доверието и превръщането й отново в първостепенен политически фактор в променяща се България – част от променящ се свят!
Затова даваме думата на всеки от кандидатите за председател на Българската социалистическа партия да отговори на въпроси, свързани с неговата визия за бъдещето на БСП и социалната държава. Вярваме, че успехът на БСП зависи от прозрачния и честен, но и осъзнат избор, който ще направят социалистите на 51-вия конгрес!
– Какви са идеите Ви за организационно и кадрово укрепване на БСП? Как трябва да работят местните и националните органи, така че да внесат повече политическо съдържание и колективност в работата на партията?
– За мен ключовата дума е диалог. Това важи не само в партиен план, но и на национално ниво. Време е да се научим отново да си говорим, да чуваме другия, да приемаме различното мнение. Аз съм човек, който познава БСП и вътрешнопартийния живот. Не съм от хората, които са се затваряли в един кабинет на „Позитано“. Точно обратното – няма организация, която не съм посетил по няколко пъти. Буквално познавам хиляди членове поименно. Това е пътят на партията и той винаги е бил такъв, просто в последните години допуснахме да се отклоним.
Още през юни, когато бившият председател подаде оставка, очертах три важни стъпки пред БСП. Първо – затваряне на вътрешните фронтове и край на войната вътре в партията. Стъпки в тази посока вече започнаха. При представянето на кандидатурата ми стигнах и по-далеч. Според мен е време да се отменят наказанията, наложени в БСП през 90-те. Да, това действие ще има по-скоро символно значение, но то е важно, за да се види, че наистина вървим по пътя на обединението. Вторият ми приоритет също включва думата обединение – на левите партии. Аз бях един от най-силните поддръжници на това в последните години. И този път е безалтернативен, все още сме в началото му и въпреки трудностите трябва да продължим. Трето – край на войната с президентската институция. Радвам се, че тази страница е затворена. Продължаването на тези стъпки ще спре най-накрая обезкървяването на лявото и братоубийствените борби.
– Как с реални действия БСП да се опази от корупцията и зависимостите, от моралните рискове и порочните модели на прехода?
– БСП е партия, която държи на своите идеи и принципи. Ние не отстъпихме от тях в едни от най-трудните моменти – в началото на 90-те и през 1996 – 1997 година. Тогава едва ли не ни се обясняваше, че социалните идеи са минало. Опитваха се да ни забранят, да ни унищожат. Аз бях член на БСП още тогава и никога не предадох идеите ни. Мисля, че точно те ни съхраниха и точно те ще продължат да го правят. Все по-ясно виждаме как социалните идеи се лансират дори от претендиращи за десни партии. Какво по-ляво от идеята за повече справедливост в обществото – във всички сфери. Преходът беше несправедлив, създадоха се огромни неравенства в обществото. Трябва да работим цялата държава да тръгне по един нов, много по-справедлив път. Това ще сложи край на порочните модели и зависимостите.
– Кои са социалистическите идеи, които БСП трябва да отстоява решително днес – и като участник в управлението, и в по-стратегически и дългосрочен план?
– Ние трябва да се борим за социалната държава. Такава, каквато я вижда великият Валери Петров в преамбюла на Конституцията от 1991 година. Не бива да приемаме, че социалните ни достижения са даденост. За това се радвам, че укрепването на социалната държава залегна като един от основните приоритети на правителството по искане на БСП. Важно място намери и намаляването на неравенствата – както между регионите, така и в социален план.
Поех поста на министър на труда и социалната политика – най-важното за всеки социалист министерство и ще работя точно за това. Трябва да се борим за високи, достойни доходи, за социална сигурност, но не през помощи. Да, разбира се, че помощите са важни за хората, които по една или друга причина не могат да работят, например. Те трябва да са адекватни. Но истински достойни доходи ще се постигнат през добре платени работни места. За това ,като министър, ще сложа труда като акцент в работата на МТСП. Трябва да работим за развитие на икономика, която осигурява добре платени работни места, а не да търсим ръст на доходите единствено през повишаване на минималната работна заплата. Моите амбиции са чрез повишаване на квалификацията, развитие на кадри и подпомагане на икономиката да създадем възможност за достойни, устойчиви доходи.
Време е в управлението на страната да спрем да мислим година за година. От 35 години правим бюджет, с който да презимуваме. Трябва да започнем да мислим 5, дори 10 години напред, така че да има истински план за развитие на икономиката, за развитие на регионите, а оттам и на пазара на труда.
– С какви идеи и политики БСП ще защити обикновения трудов човек във всекидневния му сблъсък с монополи, банки, с едрия капитал, с експлоатацията и орязването на социални права?
– Темата за монополите не ми е чужда. Съвсем скоро имах възможност отново да я повдигна. Спомняте си – на един от най-светлите християнски празници – Рождество Христово, хиляди домакинства останаха на тъмно и студено. Пълната невъзможност на енергоразпределителните дружества да се справят своевременно със ситуацията беше абсолютно скандална. Това е резултат от системната липса на инвестиции. Още през 2013 година бях категоричен, че ЕРП-тата трябва да станат държавни, защото са елемент от националната ни сигурност. Повече от 10 години по-късно се доказа, че съм бил прав. Подобна стъпка, разбира се, трябва да се обмисли внимателно, но е време темата отново да бъде поставена на сериозно обсъждане.
Това, от една страна. От друга – държавата трябва адекватно да защитава гражданите си. Ще се покаже, че има държава, когато ЕРП-тата и другите естествени монополи не си позволяват волности, защото ще знаят, че ги грозят държавни санкции, ако не изпълняват задълженията си.
Относно социалните права – отстъпление от тях БСП няма да допусне.
– Как се вписват БСП и България в променящия се към многополюсност свят, който в реално време чупи клишетата от последните десетилетия? Каква външна политика трябва да развиваме?
– Полъхът, който идва от зад Океана, в голяма степен потвърждава нещо, за което БСП говори от години. Трябва да има много повече баланс в международната политика. Да, ние сме членове на Европейския съюз и НАТО, но това не означава, че не трябва да поддържаме добри отношения и на Изток – с Русия и Китай. Това е в наш национален интерес и ние не бива да отстъпваме от него. Трябва да помним кръвните си връзки и историята си, защото кръвта вода не става. Вярвам, че идват времена на много по-балансирана политика. Времето на ястребите отмина. Виждаме и края на войнстващия неолиберализъм, което е чудесна новина за всеки ляв човек.