Частично бедствено положение във Варна заради замърсяването с мазут

Заради замърсяването с мазут на брега между втора и трета буна във Варна днес бе обявено частично бедствено положение. Решението бе взето на заседание на кризисния щаб, свикан от областния управител Андрияна Андреева. В срещата взеха участие представители на всички институции, които имат отношение към темата.
Частичното бедствено положение е за срок от седем дни, посочи Андреева. По думите ѝ през това време ще продължи отстраняването на замърсяването, както и вземането на проби. Според Андреева, ако има нужда, частичното бедствено положение може да бъде удължено. Тя не се ангажира с конкретна сума, необходима за отстраняването на проблема със замърсяването. По думите ѝ парите ще станат ясни след извършването на всички необходими дейности, а след това ще се кандидатства за подкрепа пред Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет.
Пред членовете на кризисния щаб директорът на „Морска администрация“ във Варна кап. Валентин Енчев посочи, че вече са проверени шест от деветте кораба, които са били на рейд преди замърсяването на брега. По думите му няма данни някой от вече инспектираните плавателни съдове да е нарушил правилата. Енчев допълни, че тази сутрин инспектори от администрацията са направили оглед и на плаж в Галата, където също са констатирани малки топчета мазут.
Началникът на Басейнова дирекция Явор Димитров допълни, че са взети три проби от водите около замърсения участък. Окончателните резултати ще станат известни след два дни, но първоначалните показват наличие на нефтопродукти, което е абсолютно недопустимо. Димитров допълни, че тази сутрин в дирекцията са постъпили сателитни снимки, които показват наличие на тъмно петно на разстояние около 16 километра от брега. Той подчерта, че е необходимо да се направи оглед, за да стане ясно какъв е характерът на петното. По думите на Димитров експертите от Басейнова дирекция ще продължат да следят състоянието на плажовете на север и на юг от Варна и да вземат проби от водата.
По време на заседанието на кризисния щаб зам.-кметът на Варна Илия Коев посочи, че Общината може да окаже съдействие за унищожаването на почистените от брега нефтопродукти. Освен това може да осигури специалисти за осъществяването на мониторинг на бреговата ивица.
Замърсяването е умишлено, бе категоричен директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите Ерджан Себайтин. Според него, когато бъде установен нарушителят, би следвало да му бъдат наложени най-строгите наказания, тъй като възникналият проблем влошава имиджа на Варна и то малко преди откриването на туристическия сезон. Себайтин допълни, че сезира и прокуратурата за замърсяването.