China Daily: Задава се мултивалутен свят
Доминацията на долара сериозно е разклатена
Американският долар е световна валута от 1944 г., но след почти осемдесетгодишното му господство светът постепенно преминава към по-справедлива многополюсна икономическа система. Съпротивата срещу десетилетната му хегемония е свързана и с превръщането му в „клуб за санкции“. China Daily в публикацията си от 5 юли подчертава, че доларът няма да бъде заменен от алтернативна валута хегемон в световната търговия.
Разплащания в национални валути
Най-важният фактор, който ще прекъсне господството на долара, е развитието на търговията с националните валути на други страни.
Днес над 60 държави използват различни от долара валути. Като петата по големина икономика в света, Индия, се опитва да интернационализира валутата си и да намали зависимостта си от долара, затова вече извършва част от външната си търговия в индийската рупия. Наред с това Ню Делхи продължава да си сътрудничи с Москва и след началото на конфликта в Украйна, пренебрегвайки натиска от САЩ и Запада.
Русия, чийто търговски обем с Китай се очаква да надхвърли 200 млрд. долара до края на т. г., започна да използва юана като основна валута, нанасяйки поредния сериозен удар върху статута на щатската валута. По думите на руския премиер Михаил Мишустин, делът на разплащанията между двете страни в национални валути се е увеличил от една четвърт през 2021 г. на две трети през миналата година. Според последните данни на Централната банка на Руската федерация делът на юана в търговията се е повишил от 4% през януари 2022 г. до 23% в края на 2022 г.
През февруари т. г. за първи път юанът замени долара като най-търгуваната валута в Русия по отношение на месечния обем на търговия, според доклад на Bloomberg.
Подобна е ситуацията и в Бразилия, която е част от БРИКС. По време на неотдавнашното посещение на бразилския президент Луис Инасио Лула да Силва в Пекин двете страни подготвиха план за преминаване на разплащанията в юани. Обемът на китайско-бразилската търговия е 150 млрд. долара. Аржентина, втората по големина икономика в Южна Америка, от началото на т. г. започна да плаща за китайски стоки в юани вместо в долари. А през април т. г. президентът на Боливия Луис Арсе каза, че правителството му обмисля използването на юана като алтернатива на долара в международната търговия. Тенденцията на дедоларизация на международната търговия ще продължава, като все повече държави ще преминават към националните си валути при двустранни разплащания.