Човечността като общност на споделената съдба

Целият свят е потресен от трагедията, причинена от катастрофалното земетресение в Мианмар, усетено и в Тайланд. Болка със 7,7 по скалата на Рихтер! Човешките и материални щети са огромни, но срещу силите на природата никой не е застрахован. Важното е на страдащите да се помогне още днес, когато помощта има най-голяма стойност!
На този фон вярата ни в хуманизма и в надеждата бе подсилена от факта, че Китай пръв и незабавно е изпратил спасителна група в Мианмар. Групата е пристигнала в най-пострадалите региони и се е включила в спасителните дейности, съобщиха с благодарност властите в Мианмар.
Професионалната техника и експертизата на китайските екипи спасяват живот в режим 24/7, споделяйки безценен опит от справяне с бедствия!
Но това далеч не е изолиран случай! Нека си спомним как точно преди пет години – през смутната пролет на 2020 година, в началото на пандемията от COVID-19, когато големите и богати държави в Европа бяха изпаднали в управленски и социален ступор, именно КНР първа и по най-безкористен начин подпомогна пострадалите страни на Европа с предпазни маски, медикаменти и най-важното – с изстрадания опит на лекарите и специалистите, които в крачка споделяха постигнатото срещу пандемията, въпреки че и в собствената им страна тя бушуваше с пълна сила. Приятел в нужда се познава, гласи известната българска поговорка! А помощта на Китай за Мианмар днес е не само доказателство за приятелските отношения между две страни от региона на Югоизточна Азия, но преди всичко за изконната и вековна китайска философия на солидарността и общността на споделената съдба между народите и хората!