Да работим заедно за справедлива и рационална система за глобално управление
Китайският президент Си Дзинпин изнесе важна реч на 2-рата сесия на 19-ата среща на върха на Г-20 за реформа на институциите за глобално управление в Рио де Жанейро, Бразилия, 18 ноември 2024 г.
Както съобщава агенция Синхуа от Рио де Жанейро, китайският президент Си Дзинпин призова във важна реч за справедлива система за глобално управление, когато се обърна към 2-рата сесия на 19-ата среща на върха на Г-20 за реформа на институциите за глобално управление.
Отбелязвайки, че са изминали 16 години от началото на срещата на върха на Г-20, председателят Си каза, че като започне от нова отправна точка, Г-20 трябва да надгради миналите си постижения и да продължи да действа като сила за подобряване на глобалното управление и придвижване на историята напред.
Важно е да се има предвид, че човечеството живее в общност със споделено бъдеще, каза Си Дзинпин и добави, че членовете на Г-20 трябва да гледат на развитието на другите като на възможности, а не на предизвикателства и да се гледат взаимно като на партньори, а не като съперници. Освен това е важно да се спазват основните норми на международните отношения, подкрепени от целите и принципите на Устава на ООН и да се защитава международният ред, основан на международното право, каза той.
Може да се изгради по-голям международен консенсус за насърчаване на равен и подреден многополюсен свят и универсално полезна и приобщаваща икономическа глобализация, добави той.
Китайският президент направи и няколко важни предложения за подобряване на глобалното управление.
Първо, Г-20 трябва да подобри глобалното икономическо управление и да изгради световна икономика, характеризираща се със сътрудничество.
Г-20 трябва да остане ангажиран с укрепването на глобалните икономически партньорства, укрепването на макрокоординацията на политиката, култивирането на нови качествени производствени сили, създаването на солидна основа за координация на макрополитиката и насърчаването на отворена, приобщаваща и недискриминационна среда за международно икономическо сътрудничество. Също така е важно да се създаде чиста бизнес среда чрез поддържане на позиция на нулева толерантност срещу корупцията и засилване на международното сътрудничество за репатриране на укриващи се лица и възстановяване на активи.
Второ, Г-20 трябва да подобри глобалното финансово управление и да изгради световна икономика, характеризираща се със стабилност.
Гласът и представителството на развиващите се страни трябва да бъдат увеличени и са необходими съвместни усилия, за да се запази стабилността на международния финансов пазар и да се предотврати отрицателното въздействие на корекциите на вътрешната парична политика. Развитите страни трябва да изпълнят своите отговорности в това отношение.
Важно е да се подобрят системите за наблюдение на финансовия риск, за ранно предупреждение и да се укрепи глобалната мрежа на финансова сигурност, за да се посрещнат нуждите от зелено финансиране на развиващите се страни.
Трето, Г-20 трябва да подобри управлението на световната търговия и да изгради световна икономика, характеризираща се с отвореност.
Г-20 трябва допълнително да насърчи реформата на Световната търговска организация, да се противопостави на протекционизма, да избягва политизирането на икономическите въпроси, фрагментирането на световния пазар и предприемането на протекционистични ходове в името на екологичното и нисковъглеродно развитие.
Организацията трябва да работи заедно за изграждане на партньорства в промишлеността и веригата за доставки, които да са по-равностойни, приобщаващи и конструктивни.
Четвърто, Г-20 трябва да подобри глобалното цифрово управление и да изгради световна икономика, характеризираща се с иновации.
Важно е да се управлява цифровият преход, дълбоката интеграция на цифровата икономика и реалната икономика и да се създадат правила в нововъзникващи области.
Международното управление и сътрудничество в областта на изкуствения интелект (ИИ) трябва да бъдат засилени, за да се гарантира, че ИИ е за добро и за всички. Китай ще проведе друга световна конференция за ИИ през 2025 г. и приветства участието на други членове на Г-20 в нея.
Пето, Г-20 трябва да подобри глобалното екологично управление и да изгради световна икономика, характеризираща се с екологичност.
Важно е да се спазва принципът на общи, но диференцирани отговорности и да се прилагат изцяло и ефективно Парижкото споразумение и Глобалната рамка за биоразнообразие Кунмин-Монреал.
Развитите страни трябва да предоставят на развиващите се страни необходимото финансиране, технология и подкрепа за изграждане на капацитет. Необходима е съвместна подкрепа за текущите и предстоящите конференции на ООН относно изменението на климата и борбата с опустиняването, за да се постигнат положителни резултати.
Важно е да се следва подходът на „установяване на новото, преди да се премахне старото“ и да се замени традиционната енергия с чиста енергия по стабилен и добре обмислен начин, тъй като екологичният и нисковъглероден преход на световната икономика се ускорява.
Китай е готов да продължи да задълбочава международното сътрудничество с всички страни по зелена инфраструктура, зелена енергия, екологичен добив и екологичен транспорт и ще предостави подкрепа на развиващите се страни, доколкото е в състояние.
Управлението на сигурността е неразделна част от глобалното управление, каза председателят Си и добави, че Г-20 трябва да подкрепят ООН и нейния Съвет за сигурност да играят по-голяма роля, както и да подкрепят всички усилия, водещи до мирно уреждане на кризите в света.
Важно е да се търси политическо уреждане на украинската криза и да се работи за спиране на боевете и прекратяване на конфликта в Газа в по-близко бъдеще и да се осигури подкрепа за облекчаване на хуманитарната криза в региона и за следвоенно възстановяване, каза той.
Важно е да се приложи решението за две държави и да се възстановят законните национални права на Палестина, добави той.
Г-20 трябва да остане ангажирана с основната си мисия и да започне наново от Рио де Жанейро, да продължи партньорството, да практикува истински мултилатерализъм и да постави началото на по-добро бъдеще на общо развитие и просперитет, каза в заключение председателят Си.
Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва председателства срещата.
В Рио де Жанейро на срещата на върха бе приета и Декларация на лидерите на Г-20.