Държавният глава Румен Радев се срещна с режисьора и оперен певец Орлин Анастасов

Преди броени седмици Анастасов режисира триумфален спектакъл на операта “Ернани” под диригентството на Маестро Валерий Гергиев
Държавният глава Румен Радев се срещна днес в президентската институция с режисьора и оперен певец Орлин Анастасов. Президентът поздрави изтъкнатия режисьор и оперен бас за неговите значими успехи и спечеленото признание зад граница.
Традициите и постиженията на българското оперно изкуство и възможностите за неговото популяризиране в чужбина бяха във фокуса на разговора. Подчертано бе и важното значение на културните институции за съхраняване и предаване през поколенията на достиженията на националната култура, както и за насърчаване на международния културен обмен.
ЗЕМЯ ПРИПОМНЯ: ТРИУМФ НА СЪВМЕСТНИЯ ПРОЕКТ НА МАЕСТРО ВАЛЕРИЙ ГЕРГИЕВ И ОРЛИН АНАСТАСОВ С ОПЕРАТА “ЕРНАНИ” НА ВЕРДИ
В рамките на фестивала „Звездите на белите нощи“ на 8 юли тази година в Мариинския театър в Санкт Петербург се състоя грандиозна премиера. На сцената е операта „Ернани“ от Джузепе Верди. Това произведение не е поставяно на големи оперни сцени от много години, така че интересът е огромен. Мариинският театър завърна „Ернани“ в репертоара си след цели 160 години.
В Санкт Петербург операта на Джузепе Верди е станала по-технологично напреднала в съвременната си продукция: сцената е оборудвана с въртящ се механизъм, който променя декорите в реално време, а костюмите на изпълнителите отразяват миналото. Диригентът е неповторимият маестро Валерий Гергиев.
На 4, 5 и 6 юли новата сцена на Мариинския театър (Мариински-2) в Санкт Петербург се превърна в домакин на впечатляващата премиера на операта „Ернани“ от Джузепе Верди – постановка, която съчетава мощно музикално въздействие, съвременна режисура и международно творческо сътрудничество и солидно българско участие.
Представлението „Ернани“ – прекрасни гласове, невероятно красиви костюми и разбира се, вълшебна музика и история за голямата любов. Особено важен акцент в продукцията е, че режисьор на спектакъла е българският бас и режисьор Орлин Анастасов, добре познат на публиката от своите изяви на най-големите световни сцени. С „Ернани“ Анастасов прави мащабен режисьорски дебют на сцената на Мариинския театър-2, предлагайки изчистена, но напрегната драматургична линия, в която се преплитат страст, чест и съдба.
„Изборът на „Ернани“ беше естествен – това е Верди в най-драматичната си, ранна фаза. И в репертоара на Мариинския театър вече няма много неразкрити негови опери (14 опери, а с „Ернани“ стават 15). Именно затова подходихме с респект и страст“, сподели Анастасов в интервю за руските медии 1tv.ru, rtr.spb.ru, tvspb.ruр, ntv.ru и др. Следва да се отбележи, че новината е отразена от медиите в Русия подобаващо със заряд от положителни отзиви и прекрасни впечатления.
Режисьорът Орлин Анастасов лесно може да разгадае тайните на кралските дворове на Арагон и Кастилия, тъй като самият той е пял граф Силва в европейски театри в продължение на много години. На 22 години бъдещият режисьор е най-младият дебютант на бас на сцената на Ла Скала.
В Русия ранната опера на Верди е изпълнявана първоначално през 40-те години на XIX век само от италианска трупа. За да се върне изгубената от репертоара опера, е било необходимо ултрамодерно решение. Така постановката впечатлява не само с режисурата, но и с техническата реализация. Сценографията, костюмите и осветлението са дело на българския художник Денис Иванов, който създава богати, исторически вдъхновени образи. Всеки костюм е изработен специално за тази продукция от най-качествени материали и украшения и тежи около 25 килограма, допринасяйки за автентичността и визуалната мощ на спектакъла. За нуждите на „Ернани“ е инсталиран и специален въртящ се механизъм на сцената, позволяващ бърза смяна на декорите и пълноценна сценична динамика – рядка техническа иновация, дори за мащабите на Мариинския театър.
Невероятно красиви хорове и ансамбли в стила на романтичната драма плениха публиката. Но дори диалозите в stretto, (много бързо темпо) са трудни за изпълнение. Хореографията е поверена на Юлия Смирнова, която вдъхна движение на масовите сцени, а Константин Рилов е хормайсторът, отговорен за богатия хоров звук, който е съществен за Вердиевата партитура. Съставът на творческия екип е международен, с руски и български творци, което подчертава културната връзка между двете страни. Сред изпълнителите се открояват утвърдени и млади гласове, представили с убедителност сложните вокални линии и драматични напрежения на Верди.
Сюжетът е базиран на едноименното произведение на Виктор Юго. Разбойник, крал и старец се борят за сърцето на красивата Елвира. Класическият триъгълник сопран, тенор и баритон се допълва от баса. Когато създава операта, Джузепе Верди се стреми да съчетае драматичния театър и музикалния жанр. Същият принцип е използван и от режисьора на модерната продукция Орлин Анастасов, отразявайки в нея духа на Испания от XVI век и стила на великия италиански композитор.
Маестро Валерий Гергиев, музикален директор на Мариинския театър и продуцент на продукцията, застана на диригентския пулт и води оркестъра с характерната си прецизност и вътрешна енергия. В изказванията си пред медиите маестро Гергиев подчерта: „Българското участие в тази постановка е ключово. Орлин Анастасов внесе артистичен фокус и интелигентна драматургия. С творците от България постигнахме звук, достоен за Верди. Това е истинско сътрудничество“.
„Смятаме всяко голямо събитие, например в италианската оперна традиция, за достойно въплъщение на нашата сцена. Премиерата привлича вниманието не само към композитора, но и към тези, които излизат на сцената. Певците могат да се покажат, да се отворят, да се покажат в много добър смисъл“, подчерта художественият ръководител и генерален директор на Мариинския театър, генерален директор на Болшой театър Валерий Гергиев.
„Аз съм певец от 25 години и в 90% от времето винаги съм пял Верди и познавам репертоара много добре. А маестрото каза: „Нямаме Ернани“. И го правим!“ И се случи много бързо. За мен е голямо удоволствие да работя тук, това е невероятен екип“, отбеляза режисьорът Орлин Анастасов.
Публиката посрещна спектакъла с възторг – залата беше препълнена и всяка от трите вечери завърши с продължителни овации на крака. Критиката определи „Ернани“ като едно от най-ярките културни събития на сезона в Санкт Петербург, подчертавайки както режисурата на Орлин Анастасов, така и високото художествено равнище на изпълнителите и оркестъра.

Ето какво споделиха Орлин Анастасов и маестро Валерий Гергиев пред Светлана Шаренкова, която бе сред присъстващите на представлението:
– Днес мина премиерата на „Ернани“ в Мариинския театър. Какви са Вашите усещания и удовлетворен ли сте от това, което се случи? Имаше повече от 15 минути аплаузи.
Орлин Анастасов: – Наистина усещането беше невероятно. Няма как и аз, и целият мой екип да не сме удовлетворени, защото да твориш на тази сцена и това оперно заглавие, след 6-месечна работа, а ние винаги работим за публиката, и накрая да получим този изключително топъл прием. За нас беше невероятно усещане и с огромна благодарност за това, че маестро Гергиев откри за нас вратите на този легендарен театър. И огромно удоволствие за нас да сме тук днес и да празнуваме тази невероятна премиера.
– А имате ли планове да продължите работа в Мариинския театър в Русия, тъй като маестро Гергиев е директор и на Болшой театър?
– Да, но маестро Гергиев е човекът, който трябва да каже. Но определено имаме много, много сериозни планове за бъдеще. Още от следващия сезон ще направим едно огромно заглавие, просто за момента няма да издавам кое е то, но ще бъде нещо колосално и нещо, което ние вече от два месеца започнахме да работим.
На свой ред маестро Валерий Гергиев сподели впечатленията си от премиерата на „Ернани“:
– Маестро Гергиев, днес се състоя премиерата на „Ернани“, в която участва творчески екип от български творци с режисьор на представлението Орлин Анастасов. Какво можете да кажете за премиерата в Мариинския театър?
Маестро Гергиев: – Голямо събитие е днес в Мариинския театър тук, в Санкт Петербург. И нашите приятели от България, екипът на продукцията, ръководен от Орлин Анастасов, когото познавам отдавна, са тук. Той (Орлин Анастасов) започна с голяма победа на конкурса „Опералия“ в Пуерто Рико през 1999 г. и именно тогава се запознахме. Много се радвам, че днес свършихме толкова голяма съвместна работа. Това е силна опера на по-ранен Верди. Тук при нас се изпълняват много опери на Верди, огромни продукции, но „Ернани“ липсваше. Много съм щастлив да кажа, че днес и публиката, и самите артисти, и професионалистите, които познават десетки различни постановки и опери на Верди, оцениха тази продукция като много успешна. Радвам се да съобщя това на нашите приятели в България. Надявам се, че ще си сътрудничим и разбира се, ще се върнем в България. Имаме много планове сега, много държави. Канят ни. Положението в света сега е трудно, но музиката винаги е намирала най-сигурния и бърз път към мира, към сигурността на света във всичко. Не само в Европа, но и в Азия и Америка, всички искат това. Надявам се, че музиката ще ни обедини. И днес аплодираме великия италианец Верди – това е руския театър и това е българската продуцентска група. И ми се струва, че това е именно онова, което допринася за мира. Затова съм много благодарен на моите български приятели. Благодаря ви.
– Валерий Абисалович, благодаря Ви, че се доверихте на българските творци.
– Благодаря Ви. Много се радвам.
Както съобщи classicalmusicnews.ru след грандиозния успех, в Мариинския театър-2 са планирани още три представления в началото на август и вероятно гостуване в Болшой театър в началото на сезона. Поздравления! На добър час!