Димитър Стоянов: Защо всъщност F-16 бяха предплатени изцяло

ГЕРБ и Борисов бяха изпаднали в истерия и искаха да финализират сделката във възможно най-кратки срокове. Така и два милиарда и двеста милиона лева бяха скоростно преведени по американските сметки, написа президентският съветник по повод внушения на санкционирания по “Магнитски” бивш финансов министър Владислав Горанов
Казано е, че успехът има хиляди бащи… Така и около посрещането на първия български F-16 изплуваха позабравени герои от близкото минало, които държат да декларират бащинство над този самолет.
Ако не беше цупенето на депутатката Лена Бориславова, че не била на първия ред на официалната церемония в неделя, можеше и да пропуснем факта, че бившия финансов министър и санкционирания по закона „Магнитски” за „широкото им участие в корупцията в България“ Владислав Горанов бе свиден гост на авиобаза Граф Игнатиево.
Разбира се, на г-н Горанов бързо му бе осигурено участие в най-гледаното време по bTV за да опровергае злобните подмятания на Бориславова. Па и да си каже, че е от бащите на проекта F-16.
Няма да се спираме на твърденията му, че купените F-16 Block 70 са най-добрият изтребител, ако не на света, то със сигурност в Източна Европа. Още повече, на изхвърлянето му, че това била най-модерната технология, която Lockheed Martin можела да предложи (явно не е чувал за F-22 и F-35, но карай). Още по-малко си струва да отделяме внимание на геополитическите му анализи, че няма как да си истински член на НАТО и ЕС, ако нямаш F-16.
По-интересно е друго.
Според Горанов, България била „нов партньор за САЩ, неукрепнал, неустойчив, неясен, като геополитическа ориентация”, поради което ни било поискано 100% авансово плащане по сделката. Тази неукрепналост и неяснота идвала от това, че президентът и върховен главнокомандващ наложил вето на договора за придобиване на изтребителите F-16. Горанов повтори още веднъж, че САЩ не били уверени в това, до колко България била „взела завоя”. Накрая бившият финансов министър обобщи, че авансовото плащане било „заради политическата несигурност”, тъй като договорът бил сключен след вето.
Ясно е, че словестната салата на г-н Горанов внушава, че президентът Радев бил отговорен за авансовото плащане, тъй като политическата несигурност идвала от него.
Струва си да си припомним, че покрай ратификацията на договора за осемте F-16 имаше лек разпад сред коалиционните партньори на ГЕРБ в 44-тото НС. Обединените патриоти, които бяха в кабинета „Борисов 3” се оказаха разединени и групите на Валери Симеонов и Волен Сидеров не подкрепиха решението. Марешки, който също крепеше кабинета, не пожела да гласува „за”. Така се оказа, че Борисов трябва да го спасяват от ДПС. Факт, който не само, че не е забравен, но и от ГЕРБ сами го изтъкнаха тия дни.
Но да оставим това настрана, а да видим, наистина ли ветото на президента било виновно за авансовото плащане, каквито внушения прави г-н Горанов?
Ветото на президентът Радев е от 23 юли 2019 г. То бе наложено на решението на НС за ратификация на договора сключен между родното МО и Пентагона. Договор, който бе подписан от българската страна на 11 юли и от американската на 3 юли. И още нещо – условията на договора са финализирани (включително частта за схемата за плащане) на 15 юни. Тоест, пет седмици преди президентът да наложи вето, американската страна официално е заложила 100-те процента авансово плащане.
Къде е логиката в изказването на г-н Горанов? Най-вероятно и той няма да може да намери такава. Важното е да се клепа в праймтайма.
А защо реално бе нужно това 100% авансово плащане? България не бе сключвала договори със САЩ по системата FMS и поради особености на американското законодателство, нямаше как да се предложи схема с разсрочено плащане. Все пак, имаше възможност да се търсят такива опции, но да си спомним, че тогава ГЕРБ и Борисов бяха изпаднали в истерия и искаха да финализират сделката във възможно най-кратки срокове. Така и два милиарда и двеста милиона лева бяха скоростно преведени по американските сметки.
И за финал, да си спомним, че на 7 октомври 2019 г. по време на бизнес закуска на Американската търговска камара, тогавашният премиер Борисов каза, че заедно с Каракачанов и Горанов са направили сделката необратима, в контекста на това, че парите вече били дадени на САЩ.
Теми за размисъл – бол.