Дипломатът Георги Димитров представи книгата си “Белградски преживелици”

В Сърбия не заварих неприятели и не оставих неприятели, напротив – бях много сърдечно посрещнат, на мен ми беше помагано и оставих много верни приятели. Това каза дипломатът Георги Димитров на премиерата на книгата си „Белградски преживелици“ в столичния литературен клуб „Перото“ днес, съобщи БТА.
Томът включва спомени на Димитров от Сърбия, където е посланик в периода от 2005 до 2012 г. „Това наистина беше един много интензивен период в самата Сърбия и в българо-сръбските отношения. В Сърбия, много накратко, беше един период на чести избори – и парламентарни, и президентски, с неизбежните вълнения, с неизбежните коалиции, които се правеха“, посочи авторът на „Белградски преживелици“. Според него това е бил период на разцвет на българо-сръбските двустранни отношения, които са били стагнирани.

Познавайки добре Жоро, усещах отдавна, че той си води бележки и се радвам, че в един момент тези бележки бяха включени в книга, каза по време на събитието Георги Първанов – президент на България от 22 януари 2002 до 22 януари 2012 г. Според него Георги Димитров разказва „много точно, много вярно“ събитията, за които пише. „Жоро разказва нещата свръхобективно, не е спестил на никого нищо“, обясни Първанов.
Авторът разказва преди всичко за престоя си в Сърбия, за вътрешни въпроси и маркира някои други събития, към които беше съпричастен като преговорите за спасяването на нашите медицински сестри в Либия, разказа Георги Първанов. Той добави, че Димитров е разказал още за работата си с българското национално малцинство и в Западните покрайнини, и във Войводина.
На представянето на книгата присъства сръбският режисьор Небойша Брадич. По думите му книгата „Белградски преживелици“ е доказателство за връзката, установена между България и Сърбия в областта на културата. „Тази книга наистина представлява и своеобразен паметник, но също така и доказателство за съществуването на човек, който е съживил тези културни връзки“, отбеляза той.
Брадич разказа, че преди пет години е дошъл в София по покана на директора на Музикалния театър, за да режисира „Цигулар на покрива“. „Знаех, че българските артисти и певци са прекрасни, но и те научиха, че сръбските режисьори са добри“, посочи той.
Сръбският историк и дипломат проф. д-р Сърджан Пириватрич разказа за началото на сътрудничеството между Българската академия на науките (БАН) и Сръбската академия за наука и изкуство. „Историята е една от точките на спорове. Историята на отношенията, историята между Сърбия и България е дългогодишна и съдържа дълбоки и спорни тематики“, каза той. По думите му са започнати проучвания, които са от значение за бъдещото задълбочаване на отношенията между двете страни. „Наш дълг към следващите поколения е да бъдат проучвани тези отношения. Именно това беше признато и от страна на днешния ни домакин“, посочи проф. Пириватрич. Той разказа още, че към сътрудничеството между двете академии се е включил още Центърът за византийско-славянски проучвания.
Според дипломата Петър Воденски книгата на Георги Димитров е полезна за хората, които се готвят за работа като посланици. „Там ще прочетат с какво се занимава един посланик, с какво трябва да се занимава, защото той е имал много сериозна роля, бих казал, за осъществяване на българската външна политика в един доста труден момент на реформи, преплитане на интереси на големите играчи в нашия регион“, каза Воденски. По думите му „Белградски преживелици“ ще е полезна още за всички, които се интересуват от отношенията между София и Белград, за историците и за дипломатите.

Журналистът Бойко Василев коментира, че книгата е „чудесна“. „Аз бих насърчил наистина всеки дипломат да води такива дневници. Няма нищо по-голямо от факта и няма нищо по-важно от факта. А от фактите тук може да се възстанови много, може да се възстанови цяла епоха не само за българо-сръбските отношения, но за Сърбия тогава, дори за България тогава. И като се прочете внимателно тази книга, тогава ще можем да си обясним много неща, които се случват включително днес“, отбеляза той. Василев посочи още, че книгата е и много честна, защото от нея читателят разбира личното мнение на автора.
На събитието присъстваха още вицепрезидентът на България в периода от 22 януари 2012 до 22 януари 2017 г. Маргарита Попова, директорът на Дипломатическия институт към Министерството на външните работи (МВнР) Таня Михайлова, директорът на Държавния културен институт (ДКИ) към Министъра на външните работи Снежана Йовева-Димитрова, Румен Петков, Богдан Томов, Георги Милков и др.