До 5 години затвор за предоставяне без лиценз на здравни и социални услуги на възрастни хора, предвиждат промени в НК

Лишаване от свобода до пет години за лица, които без лиценз предоставят социални или интегрирани здравно-социални услуги на възрастни хора, предвиждат промени в Наказателния кодекс, които Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане. Това съобщиха от ведомството в прессъобщение.
„Разкритията в „домовете на ужасите“ в село Ягода и Варна, които направихме с екипите на Агенция за качеството на социалните услуги и „Медицински надзор“, показаха по категоричен начин пробойните в системата. Всички видяхме престъпно поведение срещу хора в уязвимо положение, което изисква радикален отговор от държавата. Затова отговаряме с промени именно в Наказателния кодекс, които изготвихме заедно с министерствата на труда и социалната политика, на здравеопазването и на вътрешните работи. Едновременно с това правим и промени в Закона за социалните услуги, с които затягаме режима и увеличаваме санкциите“, заяви министърът на правосъдието Георги Георгиев.
Нормативните изменения целят наказателноправна закрила и увеличаване на административните глоби при нарушаване на стандартите за предоставяне на социални услуги или интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа и социални услуги за осигуряване на подслон и асистентска подкрепа, е допълнено в съобщението. „До момента проверяващите можеха да налагат санкции и да отнемат лицензи, което очевидно не действа възпиращо за извършване на крайно тежки нарушения на правата и застрашаване на живота на настанените възрастни хора“, каза министър Георгиев.
По-тежки наказания – от една до шест години лишаване от свобода и глоба от пет хиляди лв. до 20 хил. лв. са предвидени в Наказателния кодекс за управители и представляващи дружество, работещо без лиценз, когато има предварителен сговор, използвани са неистински, подправени документи или такива с невярно съдържание, както и когато целта е имотна облага. Ако се установи, че са действали по поръчение на организирана престъпна група или деянието е опасен рецидив, наказанието е от две до осем години лишаване от свобода и глоба от 10 хил. лв. до 50 хил. лв.
На наказание до три години “лишаване от свобода” или “пробация” ще подлежат управители на домове, които не спазват стандартите за качество на услугите и по този начин излагат на опасност живота или здравето на възрастните хора. С промени в Закона за социалните услуги се завишават глобите и имуществените санкции при предоставяне на социални услуги без лиценз, както и при неспазване на законодателството и стандартите за качество. По-високи санкции са предвидени, когато нарушенията на законодателството са довели до неспазване на правата на потребителите.
„За да пресечем възможността установен нарушител да регистрира ново дружество и да продължи да извършва дейността, въвеждаме изискване за чисто съдебно минало не само за лицата, които са членове на управителния, но и членове на контролния орган на юридическото лице и за неговите управители. Освен това предлагаме забрана да получават лиценз и лица, участвали в управлението на дружества, които са работили без лиценз или с отнет лиценз и това е довело до опасност за живота и здравето на лица, ползващи услугата, или представлява престъпление“, допълни министърът на правосъдието.
Предложените мерки са част от политиката на правителството за решително противодействие срещу незачитане на установения правов ред за предлагане на социални услуги и трайно незачитане на правата на потребителите на социални услуги, които най-често са в уязвимо положение и имат нужда от помощ, грижа и подкрепа, е допълнено от правосъдното министерство.
По-рано през деня министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов организира среща с представители на общините, за да обсъдят възможностите за грижа за възрастните хора, съобщиха от пресцентъра на ресорното министерство. Разговорите продължават усилията за търсене на решения за подобряване на услугите след предприетите спешни мерки срещу незаконните домове, както и активизирането на работата по Националния план за възстановяване и устойчивост.