Доц. Киселова: Да намерим дългосрочни решения за подобряване на пътната безопасност
Трябва да намерим дългосрочни решения за подобряване на пътната безопасност, заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Тя откри дискусионен форум в парламента на тема „Ред, законност и сигурност на пътя“, организиран по инициатива на парламентарната група „БСП – Обединена левица“.
Отворени сме към всяко разумно предложение, което може да спаси човешки живот и избегне травми при пътни произшествия, посочи Наталия Киселова. Тя изрази надежда 51-вото Народно събрание да бъде по-различно от другите, които много бързо се разпускаха и не се обръщаше внимание на въпроси и проблеми, които всекидневно засягат български граждани. Един от тези проблеми е агресията на пътя, подчерта Наталия Киселова. По думите й той е многоаспектен и след като толкова много хора от сдружения и институции са дошли в Народното събрание, те очакват народните представители не просто да ги изслушат, но и да предприемат конкретни стъпки.
Ще положа всички усилия Народното събрание да заработи в пълноценен режим, да има комисии, които да разгледат предложенията на участниците във форума, заяви Наталия Киселова. Трябва да си дадем сметка, че този проблем засяга всички нас и всяко едно семейство може да пострада, допълни тя. Според нея не трябва да се търсят само най-тежките наказания, но и възможностите за превенция, защото тя трябва да бъде преди санкцията.
Законопроектите за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата, внесени в Народното събрание, и ефективното управление на ресурсите, постъпили във Фонд за безопасност на движението, бяха сред темите на форума. В него участваха представители на МВР, Министерството на транспорта и съобщенията, Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“, представители на автоинструктори, сдружение „Ангели на пътя“, обединяващи близки на загинали при произшествия, както и други организации и институции.
Проблемите в пътната безопасност са сериозни и няма никакво време за отлагане. Организирахме тази дискусия, за да намерим обединителен елемент между всички заинтересовани страни за справянето с тях. НС има задача да гласува необходимите решения на българските граждани“, категоричен бе зам.-председателят на ПГ на БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Иван Иванов, който бе и модератор на дискусията. По думите му трябва да се вземат мерки, които да помогнат за развитието на сектора в годините напред. Той припомни, че именно левицата е била инициатор за въвеждане от едни от най-строгите законови санкции при нарушения по пътищата.
Социалистът подчерта, че трябва да се работи в няколко посоки – разширяване на обхвата на санкциите, попълване на пропуските в законодателството, реално извършване на контрол за спазване на правилата, осъвременяване и качествена поддръжка на инфраструктурата, както и оптимизация на фонда за безопасност по пътищата.
От ПГ на лявото обединение присъстваха съпредседателя Борислав Гуцанов и народните представители Мая Димитрова, Иван Ибришимов, Габриел Вълков, Владимир Георгиев.
В дискусията участваха и представители на ПГ на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, Възраждане, ИТН и ДПС- Ново начало, както и представители на Министерство на вътрешните работи, Министерство на транспорта и съобщенията, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, държавни агенции, народни представители, представители на над 20 неправителствени организации.
Десетки родителите на деца, загубили живота си на пътя, призоваха законодателната и изпълнителната власт да вземат конкретни мерки, така че никое семейство повече да не бъде почернено.
Присъстващи представители на заинтересовани неправителствени организации изразиха съгласие с идеята за търсене на мерки за превенция на опасното поведение на пътя, а не фокусиране само върху санкциите. В тази посока бяха направени предложенията: да се повиши качеството на обучението на младите шофьори, неприемане на законодателно предложение за шофиране на 17 годишни с придружител; въвеждане на ограничения за шофиране от страна на младите шофьори в тъмната част на деня определян период след получаване на книжка; електронно връчване на фишове за глоби за нарушения и по поща с потвърждение за изпращане, не за получаване.
Беше изказано мнение от редица организации за разграничаване на пътнотранспортно произшествие и пътно убийство, особено при употреба на алкохол и наркотици, на пешеходна пътека. Според тях при тези случаи няма как да се говори за „убийство по непредпазливост“, а става въпрос за „предумишлено убийство“ и трябва да се третира като такова. Те призоваха и за стриктен контрол върху използването на разсейващи електронни устройства по време на управление на автомобил.
По време на дискусията бе направено и предложение за създаване на орган за специализиран контрол, който да обединява институциите с дублиран контрол в сферата.
Според присъстващите, при правенето на законодателни промени на първо място трябва да се взима предвид на мнението на инженери и специалисти по безопасност на пътя, не само на юристи.
Бе отправена молба и за отмяна на редица популистки мерки, като разрешението да се кара през зимата с летни гуми. Според тях не трябва да се правят компромиси и трябва да са водещи правата на пострадалите, а не нарушителите.
Иван Иванов и присъстващите народни представители поеха ангажимент за продължаване на темата на продължение на форума, за взимане на конкретни мерки за справянето с проблема във възможно най-кратки срокове.