Доклад на „Ембър“ определя Китай като основен двигател на глобалния енергиен преход

В началото на април енергийният мозъчен тръст „Ембър“ публикува доклада си „Глобален преглед на електроенергията – 2025“, в която се посочва, че за миналата година делът на чистата електроенергия в световен мащаб за първи път достигна 40,9%. Това постижение бележи нов етап в глобалния енергиен преход, в който Китай е ключов двигател, допринасяйки за повече от половината от новата чиста електроенергия.
В доклада се цитират данни, включително най-новите, за електроенергията в 215 държави, сред които и 88 енергоемки страни, покриващи 93% от световното търсене. Част от доклада анализира седем държави и региони, които обхващат 72% от световното търсене, като се демонстрира как бързият ръст на глобалната чиста енергия през 2024 г. ще се дължи на ръста на произведената от възобновяеми източници, особено соларната.
Китай играе ключова роля за стимулиране на глобалния енергиен преход, като през 2024 г. в страната са произведени 53% от слънчевата и 58% от вятърната енергия в глобален мащаб, изпреварвайки значително останалата част от света.
Производството на слънчева енергия представлява 8,3% от общото в света, което е повече от два пъти повече в сравнение с 2021 г. Растежът на чистата енергия в Китай е задоволил 81% от новото търсене на електроенергия в страната и този показател е много по-висок от средното ниво за света от 52% през последните пет години.
След десетилетия на устойчива подкрепа от държавата Китай доминира в разгръщането на вътрешния пазар и глобалното производство в области като слънчевата енергия и в момента е лидер в световната революция на чистите технологии, казва Ян Муи, старши анализатор в „Ембър“.
„Светът трябва да осъзнае, че има много потенциални ползи от чистата енергия, но те не могат да се проявят напълно в краткосрочен план. Необходимо е да се преодолеят ограниченията на политическите цикли и да се изгради проактивна, трайна и устойчива рамка за развитие. Опитът на Китай показва, че само чрез инвестиране в технологии, както и с търпение и постоянство една визия може да се превърне в реалност и да излезем победители в надпреварата към устойчиво бъдеще“, добавя той.
В доклада на „Ембър“ се посочва, че дори когато екстремно високи температури са довели до рязко увеличение на търсенето на електроенергия, чистата енергия в Китай все още показва силна устойчивост. Без тези климатични влияния 97% от нуждите биха били задоволени от чиста енергия.
Увеличаването на чистата енергия също така е отговорило ефективно на нарастването на търсенето на електроенергия поради екстремните метеорологични условия. Докладът прогнозира, че през следващите няколко години темпът на растеж на производството на чиста енергия ще надвиши ръста на търсенето, глобалната ситуация ще се обърне и производството на електроенергия от изкопаеми горива постепенно ще намалее.
„Азия е водеща в бъдещата насока на световната енергийна система, като Китай и Индия са основните сили зад енергийната трансформация. Двете страни ще задоволят нарастващото търсене на електроенергия чрез производство от възобновяеми източници, световната енергийна индустрия ще бъде преобразена и упадъкът на изкопаемите енергийни източници ще настъпи по-бързо“, казва проф. Шъ Сюнпън, президент на Международния институт за енергиен преход (IETI).