Доверието в сегашния политически модел наистина е на изчерпване, заяви Румен Радев
Доверието в сегашния политически модел наистина е на изчерпване. Това заяви президентът Румен Радев на лекция в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) в София, посветена на перспективите и предизвикателствата пред младите хора. Държавният глава отговаря на въпроси на студенти.
Очаквам политическите партии, най-вече българският парламент, да проявят разум, мъдрост и да застанат на висотата, която хората очакват от тях. Очаквам, че българският парламентаризъм ще докаже своята жизненост с важни решения, заяви Румен Радев.
Президентът беше попитан и за промените в Конституцията. Сега сме в някаква парадоксална ситуация – авторите на тези промени се жалват от себе си заради промените. Две са много важните неща в политиката – отговорност и доверие. Когато се направи така, че да се размие отговорността, да няма отговорност – това започва да руши устоите на демокрацията, институционалните устои на държавата и оттам пътят към хаоса е много кратък, каза Радев.
Държавният глава посочи, че съвети на Конституционния съд не може да дава, но обясни, че има очаквания въпросът да бъде решен по-бързо предвид голямото обществено напрежение. Не говоря само за служебните правителства, а и за редица други въпроси, по които съм го сезирал, които имат пряко отношение върху нашето бъдеще, добави той. Трябва да бъдем изключително внимателни, когато инициираме промени в Конституцията. Ние направихме бързи промени с малкото мнозинство, каза Радев.
Президентът отбеляза, че днес е деветият опит да бъде избран председател на Народното събрание. Някой мислил ли е някога, че ще стигнем дотук, но явно в политиката всичко е възможно, посочи Румен Радев.
Студент попита президента за „обезпокоителната политическа обстановка“ в страната и не смята ли, че хората се надяват точно държавният глава да предприеме мерки и да я промени. “Този въпрос ми се задава, където и да отида. Правя всичко каквото мога в рамките на моите правомощия като президент. Този въпрос ме натъжава и притеснява. Тази надежда и очакване в хората означава, че доверието в институциите, които всъщност трябва да вършат тази работа, е изчерпано”, отговори Радев.
Въпросът не е за спасение с едната личност, въпросът е всеки един, особено младите хора, да осъзнаят своята отговорност, че бъдещето е във вашите ръце, каза още президентът.
Дипломацията трябва да върви преди бомбите и ракетите, а не след тях да потушава последствията. Това каза президентът Румен Радев на лекция в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) в София, посветена на перспективите и предизвикателствата пред младите хора. Държавният глава отговаря на въпроси на студенти и беше попитан за войната в Украйна и Близкия изток.
Аз съм убеден, че могат да бъдат прекратени бойните действия при наличие на ясна политическа воля и даване на път на дипломацията, а не само на амбициозни политици и генерали. Основната ценност на дипломацията е, че тя трябва да предотвратява конфликтите. През последните години все повече нарушаваме този принципи и това е защото, според мен, животът престана да бъде основна човешка ценност, коментира държавният глава.
До момента се активираха само два инструмента – военният и икономическият, но дипломацията оставаше на заден план. Дори Украйна още първите месеци след началото на войната прие закон, с който забранява преговорите с отсрещната страна. Виждате сега какво стана – и самата Украйна вече иска дипломации и преговори, каза Радев.
Според президента във войната в Украйна се взеха безкрайно много грешни стратегически решения, а цената вече е почти милион убити и осакатени. Първата стратегическа грешка беше на руската страна – те подцениха волята на украинския народ да се съпротивлява и да се бие за своята свобода, коментира държавният глава.
Президентът посочи като стратегически грешки очакванията, че под натиска на санкциите руската икономика ще рухне, както и твърденията, че Русия свърши ракетите и снарядите. Сега признанията и на генералния секретар на НАТО, са, че Русия произвежда три-четири пъти повече муниции и военно оборудване, каза Румен Радев.
Време е за дипломация. Аз уважавам един от най-големите дипломати на 20-ти век Кисинджър, който още в първите месеци излезе с ясен план – “да, тези територии ще останат, но останалата част от Украйна ще има правото да бъде свободна, демократична държава, член на Европейския съюз и НАТО”. Кисинджър беше тотално критикуван, а сега всички се връщат към неговия план, заяви президентът.
Страната ни предлага все повече възможности, заяви президентът Румен Радев на лекция в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) в София, посветена на перспективите и предизвикателствата пред младите хора.
“За последните десетилетия в България беше извършено немалко. Извършихме преход от планова към пазарна икономика. Преход от централизирана тоталитарна държава към демокрация. Постигнахме две важни стратегически цели – членство в най-мощните съюзи – НАТО и Европейския съюз. Към България потекоха преки, чуждестранни инвестиции и високи технологии в редица сектори в нашата икономика”, каза държавният глава пред студентите.
Студентите винаги са били съвестта на нацията, те винаги са били лакмусът на развитието на обществените процеси и носител на свободен дух, непримиримост и национално достойнство, заяви Румен Радев. Една от най-ценните инициативи на президентската институция е нашата стажантска програма. До момента над 230 стажанти от висши учебни заведения от цялата страна са преминали стаж при нас и са получили първи досег с държавната администрация именно на „Дондуков“ 2. За мен общуването с тях е особено важно и най-вече с внимание очаквам винаги отговора на въпроса: „В каква България искате да живеете?“, обясни президентът.
Има едно общо за всички преуспяващи икономики и общества – това е инвестицията в младите хора, посочи Радев. Развитието на тяхната ценностна система, морал, родолюбие, физическо и духовно изграждане и най-вече инвестиция в образование. Образованите хора, за тях свободата е най-висша ценност и могат да бъдат манипулирани много трудно. Просветените и образовани хора разбират тясната връзка между личните и обществените цели и резултати. Образованите хора негодуват срещу и не се примиряват с недъзите на обществото. Те мислят и търсят решения отвъд ежедневието, коментира държавният глава.
През годините в българското образование се направи и се вложи немалко. Имаме сериозни резултати, но в същото време държавата остава длъжник на младите хора да изведе нашето образование от последните места в класациите по функционална грамотност и умения. Да ви предостави равни, конкурентни възможности в глобалната среда на пазара труда, каза още Радев. Това означава да продължим да изграждаме образователна и научна инфраструктура. Да продължим да се борим за практическата приложност на знанието, което се получава в нашите висши учебни заведения, така че наистина да можете с един добър старт да се вписвате във всички обществено-икономически процеси, добави той.
По думите му трябва да се засилят формите, с които младите хора се приобщават към обществено-значими каузи. Трябва да се стимулира креативност, трябва да се стимулира инициативност, защото съвременното образование вече не е просто академични знания. То е и стимулиране на критично мислене, креативност, много модерния термин, емоционална интелигентност, презентационни умения, комуникативност, работа в екип. Светът е една арена на ожесточена конкуренция. Държавите с амбиции развиват не само икономика, не само високо технологии, култура, изкуство, те инвестират в своите граждани от най-ранна детска възраст да ги готвят за големите и физически, и психически натоварвания, които ги очакват в една силно конкурентна среда, каза Румен Радев.