Двете пролетни сесии

Наскоро започнаха две важни събития в обществено-политическия живот на Китай – така наречените две пролетни сесии. Това са Третата сесия на ОСНП и Третата сесия на 14-ия Национален комитет на Китайския народен политически консултативен съвет (НК на КНПКС).
Накратко, това са двата най-важни социополитически форума, оформящи настоящето и бъдещето на огромната азиатска страна.
Първо започна Третата сесия на 14-ия Национален комитет на Китайския народен политически консултативен съвет (НК на КНПКС). Този съвет е организация на Патриотичния обединен фронт на китайския народ и е консултативен орган при ръководството на КНР. Той включва както представители на Китайската комунистическа партия, така и лица, които не членуват в нея. Това са представители на различни политически партии и обществени организации като Революционния комитет на Гоминдана, Китайската демократична лига, Асоциацията за демократично национално възраждане на Китай и др.
Третата сесия на Общокитайското събрание на народните представители (ОСНП) започна на 5 март 2025 г. в Пекин. Това е най-висшият орган на държавната власт на Китайската народна република.
По време на тазгодишната сесия на ОСНП хиляди делегати ще се съберат в продължение на приблизително две седмици, за да ратифицират законодателството, да обсъдят промените в ръководството и да одобрят правителствения бюджет. Сесията на ОСНП е важен форум, който позволява да се разбере политическата посока на китайското правителство за следващата година, да се очертаят магистралните направления в развитието на Китай както за тази година, така и за близкото бъдеще.
На 4 март т. г. Политбюро на ЦК на ККП дискутира проекта на доклада за работата на правителството, който ще бъде предаден на Третата сесия на 14-ото общокитайско събрание на народните представители. Лидерът на партията Си Дзинпин ръководи заседанието.
Председателят Си изтъкна на заседанието, че „през изминалата година Китай е поддържал стабилен икономически растеж и социална стабилност и е направил нови солидни стъпки по пътя към модернизацията в китайски стил“.
Тази година ще приключи 14-ият петгодишен план за социално-икономическото развитие. За успешното и висококачествено изпълнение на плана правителството ще прилага по-активна макро-
политика, ще разширява вътрешното търсене, ще насърчава интегрирането на научно-техническите иновации и индустрии, ще стабилизира пазарите на недвижими имоти и фондовите борси, ще се предпазва от рискове в ключови сфери и външни сътресения, стана ясно още от дневния ред на заседанието от 4 март.
От становищата, изказани на важното партийно заседание, а и от пресконференцията, състояла се на същата дата и на същата тема, става пределно ясно, че 2025 г. ще отбележи успешното завършване на 14-ия петгодишен план и още веднъж убедително ще докаже предимствата на социализма с китайски характеристики в развитието на съвременния свят.