Джефри Сакс: Китай играе конструктивна роля за стабилното развитие на света

“Китай не е враг, а пример за успех.“ Това заяви известният американски икономист и професор в Колумбийския университет Джефри Сакс по време на своя реч в Европейския парламент в края на миналия месец. Сакс многократно е подкрепял Китай на различни международни форуми. Той подчерта, че всеки път, когато Китай постигне успех, се появяват твърдения, че страната използва „измамни практики“ – позиция, основана на предразсъдъци и погрешни представи.
Икономистът отбеляза динамичното развитие на Китай и неговата роля като ключов търговски партньор за повечето държави по света. Според него страната притежава капацитет да подпомага развиващите се икономики в ускорен растеж и трансформация, особено в областите на изкуствения интелект и екологичните енергийни системи. По отношение на технологичния напредък, Сакс изтъкна лидерството на Китай в стратегически важни сектори като 5.5G технологиите, суперкомпютрите, възобновяемата енергия, далекопроводите за пренос на енергия, високоскоростните железници и ядрената енергия от четвърто поколение.
Според него този напредък ускорява цифровизацията и зелената трансформация на веригите за доставки, създавайки нови възможности за глобално сътрудничество.
Сакс посочи геополитическите конфликти, климатичните промени и засилващия се протекционизъм на САЩ като основни фактори, дестабилизиращи световните вериги на доставки. По данни на Forbes до 2025 г. прекъсванията в снабдяването може да доведат до загуби за глобалния бизнес от над 1 трилион долара.
„Нарушенията са предимно антропогенни, причинени изцяло от човешката дейност, което изисква координиран международен отговор“, заяви Сакс. „Глобалните вериги за доставки са критична инфраструктура, която не бива да бъде изложена на произволни рискове.“
В условията на нарастващо геополитическо напрежение и формирането на многополюсен свят, Сакс разглежда Китай като стабилизиращ фактор. Чрез своето развитие и международно сътрудничество страната може да допринесе за устойчивостта на глобалните производствени мрежи.
„Отворената търговия, споделените цели и свободното движение на технологии създават предпоставки за взаимноизгоден глобален растеж“, допълни той.
Особено внимание беше отделено на лидерските позиции на Китай в нисковъглеродните технологии. „Страната вече демонстрира впечатляващи резултати в намаляването на разходите и повишаването на ефективността“, коментира Сакс, който оглавява Световната мрежа за устойчиви решения на ООН.
Според него енергийната инфраструктура на нови зелени устойчиви източници на Китай играе ключова роля в борбата с енергийната бедност в развиващите се страни.
Чрез проекти и инициативи като „Един пояс, един път“ Китай споделя зеле-
ни и цифрови технологии с много държави по света, насърчавайки глобалния екологичен преход.
„Китай вече е незаменим играч в енергийната трансформация и борбата с климатичните промени, подчерта Сакс. За да запази своето технологично предимство, страната трябва да продължи да инвестира в научноизследователска и развойна дейност.“
Икономистът изрази увереност в устойчивия растеж на китайската икономика и нейната водеща роля в глобалната икономика. „С всеки контейнер, напускащ пристанищата на Китай, светът получава нови доказателства за ефективността на модела за споделено развитие, съвместно творчество и взаимна изгода, който Китай продължава да предлага за всички по света.“