Един от авторите на основния закон: Киселова извърши грубо нарушение на Конституцията

Председателят на НС няма самостоятелна власт да блокира конституционно разписана процедура – решението трябва да бъде на парламента, категоричен е Юрий Борисов, който е един от депутатите в Седмото ВНС
Ако някой пита за моята компетентност, правя по-долните разсъждения в качеството си на депутат, който е подписал Конституцията.

Председателят на НС Киселова е върнала искането на Президента НС да насрочи референдум, без НС да го разгледа.
Това е грубо нарушение на Конституцията – Народното събрание отказва на Президента да изпълни действие, което произтича от правомощията на Президента.
Съгласно чл. 98, т. 1 от Конституцията на Република България, президентът има право да предлага провеждането на национален референдум, а чл. 10 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление постановява, че НС е задължено да се произнесе по това предложение в срок от 3 месеца.
Следователно, отказът на председателя на НС да внесе предложението в пленарна зала за разглеждане, без произнасяне от НС, е нарушаване на конституционна норма, тъй като така се блокира упражняването на правомощие на президента.
В съвременната история на България (след 1991 г.) няма известен аналогичен случай, при който:
Президентът да е предложил национален референдум, а НС изобщо да не е разгледало предложението и да го е върнало административно, чрез председателя си, без официално гласуване.
Имало е случаи, в които:
НС е отхвърлило президентско предложение (напр. при Георги Първанов);
или е изменило формулировката на въпросите (напр. при Румен Радев през 2021 г. по инициатива на „Шоуто на Слави“),
Формалният процес на разглеждане обаче е бил спазван.
Последици и възможности:
Президентът може да сезира Конституционния съд – ако прецени, че действията на председателя на НС нарушават Конституцията.
Може да се повдигне въпросът политически и обществено, тъй като това засяга принципа на разделение на властите.
Председателят на НС няма самостоятелна власт да блокира конституционно разписана процедура – решението трябва да бъде на парламента, не на администрацията му.
* От Фейсбук профила на автора, заглавието и подзаглавието са на ЗЕМЯ