Европейски политики и Стратегия за правата на хората с увреждания за 2021 – 2030 г.

ЗЕМЯ продължава публикуването на теми, свързани със социалната адаптация и интеграция на хората с увреждания, за които в Република България отговарят Министерството на труда и социалната политика и Агенцията за хората с увреждания към МТСП. Днес ще се спрем на основния ДОКУМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ЗА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ, които формират общата стратегия и дух на работа по интеграция на хората с увреждания у нас – като страна – членка на Европейския съюз.


***
На 3 март 2021 г. Европейската комисия публикува своето съобщение „Съюз на равенството: Стратегия за правата на хората с увреждания за 2021 – 2030 г.“. Стратегията има за цел да отговори на различните предизвикателства, пред които са изправени хората с увреждания, като се стреми да напредне във всички области на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, както на ниво ЕС, така и на ниво държави-членки.
Следователно целта е да се гарантира, че хората с увреждания в Европа, независимо от техния пол, расов или етнически произход, религия или убеждения, възраст или сексуална ориентация, могат да:
– ползват своите човешки права;
– имат равни възможности;
– имат равен достъп до участие в обществото и икономиката;
– да могат да решават къде, как и с кого да живеят;
– да се движите свободно в ЕС, независимо от вашите нужди от подкрепа;
– да не бъдат жертви на дискриминация.
Предвид рисковете от множество неблагоприятни условия, пред които са изправени жените, децата, възрастните хора, бежанците с увреждания и хората със социално-икономически затруднения, тази стратегия насърчава интерсекционна перспектива в съответствие с Програма 2030 за устойчиво развитие и Целите на ООН за устойчиво развитие (ЦУР).
За тази цел новата стратегия установява амбициозен набор от водещи действия и инициативи в различни области и определя множество приоритети, като:
Достъпност: да се движат и пребивават свободно, но и да участват в демократичния процес. През 2022 г. Комисията ще стартира европейски ресурсен център, наречен „Достъпност на ЕС“, за да увеличи съгласуваността на политиките за достъпност и да улесни достъпа до съответните знания. Тази рамка за сътрудничество ще обедини националните органи, отговорни за прилагането и гарантирането на съответствие със стандартите за достъпност, с експерти и професионалисти от всички области на достъпността, за да споделят добри практики във всички сектори, да вдъхновяват разработването на политики на национално ниво и на равнището на Съюза и да развиват инструменти и стандарти, насочени към улесняване на прилагането на правото на Съюза. Комисията ще започне подготовка за достъп до ЕС на новосъздадената Платформа за хората с увреждания. Комисията също така планира да преразгледа законодателството на Общността в тази област.
Освен това преди края на 2023 г. Комисията ще предложи създаването на Европейска карта за хора с увреждания, за да бъде призната във всички държави-членки. Тя ще се основава на опита, натрупан с пилотния проект на Европейската карта за хора с увреждания, който е в ход в осем държави-членки и с Европейската карта за паркиране за хора с увреждания.
Възможността да имате достойно качество на живот и да живеят независимо, тъй като Стратегията се фокусира особено върху процеса на деинституционализация, социалната защита и недискриминацията на работното място. До 2024 г. Комисията ще представи европейска рамка за качество за отлични социални услуги за хора с увреждания, за да подобри предоставянето на услуги за хора с увреждания и да подобри привлекателността на работните места в тази област, по-специално чрез повишаване и преквалификация на доставчици на услуги.
През 2022 г. Комисията ще представи пакет за подобряване на резултатите на пазара на труда на хората с увреждания, като търси сътрудничеството на Мрежата на обществените служби по заетостта, социалните партньори и организациите на хората с увреждания.
Равно участие, като се има предвид, че целта на стратегията е ефективна защита на хората с увреждания от всяка форма на дискриминация и насилие и гарантиране на равни възможности и достъп до правосъдие, образование, култура, спорт и туризъм, както и равен достъп до всички здравни услуги .
Роля на ЕС, когато дава пример. Инициативата за по-добро регулиране има за цел да осигури най-добрата възможна основа за стабилно и навременно изготвяне на политики. Член 10 от ДФЕС подчертава, че при дефинирането и прилагането на своите политики и действия Съюзът ще се стреми да се бори с всякаква дискриминация, по-специално тази, която възниква въз основа на увреждане. Комисията ще приеме обновена стратегия за човешките ресурси, която ще включва действия за насърчаване на многообразието и включването на хората с увреждания, и приканва EPSO да допълни тези усилия в сътрудничество с други институции за набиране на персонал в Съюза.
Целта на ЕС за постигане на целите от тази Стратегия. С цел засилване на прилагането на CRPD и по-добро отразяване на ангажимента, поет от Съюза като страна по Конвенцията, Комисията ще инвестира в засилване на координацията на равнището на Съюза в съответствие с препоръките на Комитета на ООН по правата на Хора с увреждания. Комисията ще работи с Европейския парламент и Съвета, за да гарантира, че въпросите на хората с увреждания са надлежно взети предвид при междуинституционалните преговори и ще си сътрудничи с тях за идентифициране на пропуски в съществуващото законодателство.
Насърчаване на правата на хората с увреждания да световен мащаб. През 2021 г. Комисията ще създаде Платформа за хората с увреждания, която ще замени сегашната група на високо ниво за хората с увреждания и ще насърчи прилагането на тази стратегия, както и на националните стратегии за хората с увреждания. Платформата ще обедини националните точки за контакт на CRPD, организациите на хората с увреждания и Комисията. Освен това може да се използва като форум за обмен на оценки на ООН относно прилагането на CRPD от държавите членки. Онлайн присъствието на Платформата за хора с увреждания ще съдържа информация за нейните срещи, дейности и анализи, както и информация за страната и съдържание за насърчаване на добрите практики за достъпност и приобщаване.
ПРЕДИШНИ ЕТАПИ
През 2010 г. Комисията публикува своя Европейска стратегия за хората с увреждания 2010 – 2020 г.: подновен ангажимент към Европа без бариери. Общата цел на тази стратегия беше да даде възможност на хората с увреждания, така че да могат да се възползват от всичките си права и да се възползват напълно от участието в европейската икономика и общество, особено чрез единния пазар. За тази цел предишната стратегия на ЕС се съсредоточи върху следните аспекти за подобряване на правата на хората с увреждания:
– Достъпност
– Участие.
– Равенство.
– Работа.
– Образование и формиране.
– Социална защита.
– Здраве.
– Международни действия.
За да изпълни целите си в тези осем области, стратегията предлага три линии на действие:
Сенсибилизация: информирайте обществото за всичко, свързано с уврежданията и информирайте хората с увреждания в по-голяма степен за техните права и как да ги упражняват.
Финансова подкрепа: Оптимизиране на използването на инструментите за финансиране на ЕС за насърчаване на достъпността и недискриминацията и увеличаване на видимостта на възможностите за финансиране в програмите след 2013 г. по отношение на хората с увреждания.
Статистика и събиране и наблюдение на данни: допълнете изготвянето на редовна статистика по въпросите на уврежданията, за да сте наясно с положението на хората от тази група.
ДЕЙСТВИТЕЛНО СЪСТОЯНИЕ
Стратегията 2021 – 2030 беше одобрена през март 2021 г. и в момента Комисията работи по установените насоки и ангажиментите, съдържащи се в тях.
ГЛАВНИ УЧАСТНИЦИ
Европейска комисия, Генерална дирекция за заетост, социални въпроси и приобщаване: Никълъс Шмит, комисар по заетостта и социалните права.
Европейски омбудсман: Емили О’Райли.
Комисия по петиции на Европейския парламент: Долорс Монсерат, председател.
Агенция на ЕС за основните права.
Европейски форум на хората с увреждания.
Линк: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/ES/TXT/?uri=COM:2021:101:FIN