“Файненшъл таймс”: Румънците все още си искат проруския кандидат за президент
Пропутинският кандидат на крайната десница в Румъния остава първият избор на избирателите в предстоящия президентски вот въпреки твърденията, че Русия подпомага кандидатурата му, сочи проучване на общественото мнение. Повече от 40 % от анкетираните от Verifield в края на декември са заявили, че ще подкрепят Калин Джорджеску за президентския пост. Проучването е проведено седмици след като Конституционният съд на страната анулира вота на първия тур, в който крайнодесният кандидат зае първо място, защото вероятно се е възползвал от незаконна кампания, координирана от Москва.
Проучването на общественото мнение е поръчано от кмета на Букурещ Никушор Дан, либерален проевропейски политик, който планира да се кандидатира за президент след определянето на новата дата на изборите.
„Джорджеску несъмнено е най-голямата опасност, с която румънската демокрация се е сблъсквала в своята посткомунистическа история“, заяви Дан пред Financial Times. „Неговото представяне напоследък и нашите социологически проучвания потвърждават, че… това ще бъдат всичко друго, но не и нормални избори, тъй като залогът е голям и голяма част от избирателите са много гневни.“
Антонеску обаче оттегли кандидатурата си поради разногласия с партиите, които го подкрепят.
Елена Ласкони, проевропейският либерален политик, който се включи в отменения вече втори тур с Джорджеску, е четвърта в това проучване, каза Дан. Ласкони посочи, че е готова да се откаже от участие, ако Дан има по-големи шансове да стигне до финалния кръг.
Ласкони разкритикува правителството, че не е уволнило никого или не е представило допълнителни доказателства за руска намеса. „Все още трябва да разберем какво наистина се е случило“, каза тя пред FT. „Вече мина един месец, но все още не се провежда никакво съществено разследване“.
Тя заяви, че е готова да се кандидатира отново, въпреки че предупреди, че властите все още изглеждат неподготвени за повторението: „Нуждаем се от план за избягване на нередности, включително потенциална външна намеса“.
Някои експерти изразиха съмнения относно проучването. Ремус Прикопи, ректор на Университета по политически науки и публична администрация в Букурещ, разкритикува кмета за „безотговорното“ публикуване на, по думите му, погрешни данни, с което се „промотира проруски политик и се опитва да отхвърли други сериозни кандидати“.
Дан определи анкетата като „сериозна“, но не оповести изходните данни, като заяви, че тя е била поръчана за вътрешно ползване от кампанията му и е проведена в дните преди и след Коледа, когато хората са разсеяни от празниците.
Джорджеску отрича да има каквито и да било връзки с Русия и оспорва решението за отмяна на гласуването, включително в Европейския съд по правата на човека.
Говорител на ЕСПЧ потвърди, че съдът е получил искането на Джорджеску, и заяви, че съдът ще го разгледа този месец.
Джорджеску призова поддръжниците си да се присъединят към протест в петък пред Конституционния съд, който може да обяви искането му за невалидно. Ако му бъде забранено да се кандидатира, лидерът на крайнодясната партия AUR Джордж Симион заяви, че е готов да се кандидатира на негово място.
Трипартийната правителствена коалиция все още не е постигнала съгласие за датата на изборите, която трябва да бъде обявена поне 75 дни преди крайния срок, за да може да се проведе кампания. Коалиционните партии трябваше да се срещнат в сряда, за да обсъдят календара.
Повторните президентски избори се очертават като „най-голямото предизвикателство за новото правителство“, заяви Марио Бикарски, старши анализатор за Европа в компанията за разузнаване на риска Verisk Maplecroft. „В случай на успех на правителствения кандидат, управляващата коалиция ще има по-голям шанс да оцелее през следващите четири години.“
Източник: Financial Times